Biskupi tego państwa apelują o pokój. "Wzywamy rządzących, aby dołożyli wszelkich starań"

KAI / jb
data24.06.2019 18:10

(fot. Michał Lewandowski)

"Zróbmy wszystko co możliwe, aby uniknąć wybuchu kolejnej wojny. Wzywamy rządzących, aby dołożyli wszelkich starań, by doprowadzić do całkowitego rozbrojenia, gdyż zbyt wiele broni jest w rękach osób do tego nieuprawnionych".

 

To apel, który wystosowali biskupi z Konferencji Episkopatu Wybrzeża Kości Słoniowej, na zakończenie zebrania plenarnego.

 

W wywiadzie dla Radia Watykańskiego przewodniczący episkopatu tego kraju bp Ignace Bessi Dogbo podkreślił potrzebę dialogu i współpracy na drodze pokoju i pojednania.

 

- Główną troską Kościoła jest teraz wsparcie rządu i społeczeństwa w procesie pojednia i pokoju. Zaniepokojeni jesteśmy ostatnimi zamieszkami, w wyniku których zginęło 14 osób, a setki zostały rannych. W obliczu zbliżających się wyborów w 2020 roku w społeczeństwie daje się odczuć klimat strachu i zaniepokojenia. Jest to spowodowane problemami z bezpieczeństwem, z kradzieżą ziemi, nielegalnym zagarnięciem lasów, nielegalnymi kopalniami złota. Przypominamy, że to na rządzących spoczywa odpowiedzialność za przyszłość naszej ojczyzny. Wzywamy więc wszystkie zainteresowane strony do szczerego dialogu, aby w naszym kraju mógł zapanować pokój - powiedział bp Bessi.