Włoski biskup: nie wolno wykorzystywać religii w celach wyborczych

KAI / kk
data12.08.2019 18:46

(fot. Niccolò Caranti [CC BY-SA 4.0] // Niccolò Caranti [CC BY-SA 4.0])

Włoski biskup Domenico Mogavero w ostrych słowach skrytykował wicepremiera i ministra spraw wewnętrznych Matteo Salviniego, który na wiecu politycznym w Syrakuzach pokazywał swym zwolennikom różaniec i ucałował wieńczący go krzyżyk.

 
- Wykorzystywanie pobożności i najczystszych uczuć ludzi w niskich celach wyborczych jest zachowaniem niedopuszczalnym - stwierdził ordynariusz sycylijskiej diecezji Mazara del Vallo w rozmowie z AdnKronos.
 

- Pierwszego września będziemy obchodzili 65. rocznicę ronienia łez przez Madonnę z Syrakuz. Kto wie, może Madonna przygotowuje się, by znowu ronić łzy w obliczu tak nieprzyzwoitych wydarzeń? - pytał hierarcha.

 

Nie po raz pierwszy protestuje on przeciwko wykorzystywaniu różańca przez Salviniego na wiecach politycznych. W maju br. wicepremier robił to w Mediolanie. Już wówczas bp Mogavero wzywał go, by z tym skończył.

 

- Nie możemy dłużej milczeć wobec przechwałek coraz bardziej aroganckiego ministra republiki. Nie możemy dłużej pozwalać mu na przywłaszczanie świętych znaków naszej wiary, aby sprzedawać swe nieludzkie poglądy, sprzeczne z historią i diametralnie przeciwstawne ewangelicznemu przesłaniu - mówił ordynariusz Mazara del Vallo, nawiązując do niechęci Salviniego do udzielania pomocy migrantom.