Watykan: Spowiedź wymaga osobistego dialogu

Radio Watykańskie Radio Watykańskie
data10.02.2011 18:52

(fot. Kars Alfrink / flickr.com)

Sakrament pojednania wymaga osobistego dialogu między penitentem i spowiednikiem oraz rozgrzeszenia udzielonego przez obecnego na miejscu spowiednika. Przypomniał o tym watykański rzecznik prasowy odnosząc się do rewelacji medialnych o rzekomym pozwoleniu władz kościelnych na spowiedź przez telefony komórkowe. Informacjom tym zaprzeczyło już kilka krajowych episkopatów.

 

Ks. Federico Lombardi SJ przypomniał, że urządzenia przenośne, takie jak telefony komórkowe, mogą służyć pewną pomocą w rachunku sumienia, ale nie należy mylić ich znaczenia z działaniem sakramentalnym. „Nie można wykluczyć, że ktoś przygotowując się do spowiedzi korzysta z pomocy aplikacji urządzeń przenośnych, podobnie jak kiedyś układano pytania i zapisywano je na kartkach, by następnie przeprowadzić rachunek sumienia – powiedział watykański rzecznik. – W takim przypadku chodziłoby o pewną cyfrową pomoc duszpasterską, użyteczną dla chętnych, mając jednak świadomość, że w żadnym razie nie zastąpi ona sakramentu”.

Ks. Lombardi SJ zauważył też, że w przygotowaniu tego rodzajów pomocy duszpasterskich, jak oprogramowanie na urządzenia przenośne, ważne jest, by nie mylić rzeczywistości duchowej o randze sakramentu z działaniem czysto biznesowym i komercyjnym.