Noc Konfesjonałów w diecezji sosnowieckiej

KAI / slo
data23.03.2012 16:30

(fot. jovike / flickr.com)

Mieszkańcy diecezji sosnowieckiej przed samymi świętami wielkanocnymi będą mogli się wyspowiadać nie tylko w dzień w swoich parafiach. W wybranych kościołach organizowana jest bowiem po raz pierwszy Noc Konfesjonałów. W ośmiu miejscach księża będą dyżurować w nocy z Wielkiego Piątku na Wielką Sobotę (6-7 kwietnia) od godz. 20.00 do 6 rano.


Uzasadniając ten pomysł bp Grzegorz Kaszak napisał do duchownych, że "celem akcji jest przede wszystkim próba wyjścia naprzeciw ludziom zabieganym, zapracowanym, żyjącym w nieustannym pośpiechu i zwrócenie im uwagi na duchowy wymiar Świąt Zmartwychwstania Pańskiego".

 

Nocna spowiedź odbywać się będzie w Będzinie (kościół Najśw. Serca Pana Jezusa), Dąbrowie Górniczej (bazylika Matki Bożej Anielskiej i kościół św. Rafała Kalinowskiego), Jaworznie (sanktuarium MB Nieustającej Pomocy na Osiedlu Stałym i kościół św. Wojciecha w centrum), Sosnowcu (kościół św. Barbary przy ul. Wawel i kościół Najśw. Serca PJ przy dworcu PKP) oraz w Olkuszu (bazylika św. Andrzeja w centrum).

 

- Często duchowni słyszą od wiernych, że na spowiedź nie mają czasu. Teraz ta wymówka odpadnie. Poza tym o swoim życiu duchowym niektórym łatwiej jest opowiadać właśnie w nocy - wyjaśnia ks. Jarosław Kwiecień, rzecznik prasowy diecezji sosnowieckiej. Dodaje, że w istniejącej 20 lat diecezji sosnowieckiej podobna akcja jest organizowana po raz pierwszy. - Skoro mamy Noc Muzeów, nocne seanse filmowe, nocny handel w hipermarketach, to tym bardziej sensownym wydaje się organizowanie Nocy Konfesjonałów, aby przypomnieć, że najważniejsze przed Wielkanocą jest przygotowanie swojego wnętrza i modlitwa - dodaje ks. Kwiecień.

 

Na podobny pomysł po raz pierwszy wpadli amerykańscy księża w 2007 r. W Chicago wyspowiadało się wtedy w jedną noc 2,5 tys. osób. Pierwsza w Polsce tego typu inicjatywa odbyła się w kwietniu 2010 roku w Szczecinie. Wyspowiadały się wtedy tysiące ludzi. Po sukcesie akcji na jej organizację zdecydowały się kolejne miasta.