Jaką modlitwę powinno odmówić twoje dziecko po przyjęciu komunii?

Szymon Żyśko Szymon Żyśko
data24.04.2018 14:00

(fot. shutterstock.com)

Jak powinno się zachować, co mówić, jakimi słowami się modlić? Jeśli masz wątpliwości, przeczytaj ten tekst.

 

Pierwsza Komunia Święta to masa przygotowań wokół samej uroczystości. Wszystkie one sprowadzają się jednak do tego, że jest to dzień, kiedy twoje dziecko pierwszy raz przyjmie komunię świętą. I co dalej? Jak się zachować, jak się modlić po jej przyjęciu? Wielokrotnie mają z tym problem sami dorośli, a co dopiero dzieci. Sprawa jest jednak bardzo prosta.

 

 

Istotą modlitwy po przyjęciu komunii świętej jest dziękczynienie i uwielbienie. Można skorzystać zarówno z gotowych formułek, jak i modlić się własnymi słowami. W przypadku dzieci dobrze, gdy modlitwa jest krótka i prosta, tak aby potrafiły ją odmówić ze zrozumieniem. Może też być rymowana, aby łatwo było ją zapamiętać. Jedną z takich modlitw jest:

 

Dziękuję Ci, Jezu, za Twe święte Ciało,

Obym Go nigdy nie pragnął za mało.

Niech Twoja obecność me serce poruszy,

Wprowadzi światło do wnętrza mej duszy.

Chcę dziś Cię uwielbiać za łask Twoich zdroje,

Obdarzaj mnie stale miłością i pokojem.

A gdybym się zgubił i błądził bez końca,

Podnieś mnie, przytul i prowadź do Ojca.

Amen.

 

Nic nie zastąpi jednak modlitwy własnymi słowami. Poradź swojemu dziecku, aby przez chwilę się skupiło i powiedziało Bogu tak jak potrafi: "Dziękuję". Niech podziękuje Mu za przyjęcie komunii, za ten radosny dzień i za wszystko, co od Boga dostaje. Naprawdę nie trzeba nic więcej. Modlitwa ze szczerego serca jest najpotężniejszą modlitwą.

 

Mszał rzymski przewiduje jako ostatnią część liturgii wspólną modlitwę po komunii. I jest to dopełnienie wcześniejszego jej przyjęcia. Jeśli brakuje ci słów, możesz też modlić się śpiewem. Po komunii świętej zawsze występuje tzw. uwielbienie. Schola lub organista śpiewa wtedy zazwyczaj jakąś pieśń dziękczynną, która ma pomóc wiernym wyrazić to, co czują.

 

Z czasem twoje dziecko będzie dorastać i samo odkryje wiele innych pięknych modlitw eucharystycznych, jak choćby modlitwa św. Tomasza z Akwinu. Istotą każdej modlitwy po komunii jest zdanie sobie sprawy z tego, do czego zaprosił nas Jezus przy ołtarzu.