Papież Franciszek do pielgrzymów w Fatimie: nie oddalajcie się od Matki i różańca

KAI / sz
data13.10.2017 14:59

(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl)

Papież Franciszek za pośrednictwem transmisji telewizyjnej podziękował licznie zebranym pielgrzymom w Fatimie za ich obecność w piątkowych uroczystościach.

 

Przypomniał o swojej obecności w maju w tej portugalskiej miejscowości w związku z głównymi obchodami jubileuszu stulecia objawień maryjnych. - Nigdy nie oddalajcie się od Matki. Nigdy nie oddalajcie się od różańca - zaapelował papież do zebranych na placu głównym sanktuarium w Fatimie wiernych, którzy widzieli przemówienie Ojca św. na telebimach. Franciszek wezwał też zgromadzonych w portugalskim sanktuarium do porzucenia lęków.


Na zakończenie piątkowej mszy św., przypadającej dokładnie w stulecie ostatniego objawienia maryjnego w Fatimie, biskup diecezji Leiria-Fatima Antonio Marto przypomniał o dwudniowej pielgrzymce papieskiej do Fatimy, podczas której Franciszek ogłosił świętymi Hiacyntę i Franciszka Marto, małych uczestników objawień maryjnych z 1917 r. Portugalski hierarcha przypomniał, że przesłanie skierowane do dzieci przez Matkę Bożą dotyczące m.in. modlitwy o pokój jest wciąż aktualne w obliczu ponownego zagrożenia świata konfliktem nuklearnym.

 

Bp Marto stwierdził, że rozpoczęte w czwartek wieczorem uroczystości oficjalnego zakończenia roku jubileuszowe są wydarzeniem historycznym nie tylko dla Fatimy, ale w ogóle dla całego świata. Hierarcha przypomniał też słowa Jana Pawła II o tym, że “Fatima jest ciągle nowa". - Mówię wam dzisiaj, że Fatima się nie starzeje. Przede wszystkim dzięki wam, tak licznie tu przybywającym - dodał bp Marto.