Ta katastrofa pozbawiła tysiące ludzi dachu nad głową. Papież przekazał modlitewne wsparcie

KAI / PAP / ms
data25.07.2018 10:21

(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.jezuici.pl)

W Laosie trwa w środę akcja ratunkowa po zawaleniu się budowanej tamy hydroelektrowni na południu kraju, w prowincji Attapeu. Potwierdzono śmierć dwóch osób, a nieoficjalne szacunki władz mówią o 19 zabitych; kilkaset osób uznaje się za zaginione - podały lokalne media.

 

Po runięciu tamy uwolnione zostało 5 mld metrów sześciennych wody, która zalała co najmniej siedem wsi, pozbawiając dachu nad głową ponad 6,6 tys. ludzi. Laotańska agencja prasowa KPL informowała, że w wyniku katastrofy zaginęły setki osób.

 

Liczby zabitych nie będzie można potwierdzić, dopóki nie zakończy się akcja ratunkowa - ocenił w rozmowie z państwowym laotańskim dziennikiem "Vientiane Times"  przedstawiciel władz prowincji. Wysoki rangą urzędnik państwowy pracujący w stolicy Laosu, mieście Wientian, powiedział agencji Reutera, że zginęło "kilkadziesiąt osób", a liczba ta "może być wyższa".

 

(fot. PAP/EPA/ABC LAOS NEWS)

 

Mieszkańcy zalanych wsi schronili się na dachach domów, a w środę 3 tys. z nich wciąż czeka na ratunek - podał "Vientiane Times", powołując się na gubernatora dystryktu Sanamxay Bounhoma Phommasanego. Między wtorkiem a środą rano z zalanych terenów uratowano już ponad 2,8 tys. osób - powiedział gubernator.

 

Wysiłki ratowników może utrudnić ulewny deszcz i silne wiatry, zapowiadane w tym regionie na kolejne dni. W Laosie i okolicznych krajach trwa pora monsunowa, w czasie której często dochodzi do burz tropikalnych i powodzi.

 

Będąca jeszcze w budowie tama runęła w poniedziałek wieczorem. 

 

(fot. PAP/EPA/ABC LAOS NEWS)

 

Ojciec Święty, za pośrednictwem Sekretarza Stanu, kard. Pietro Parolina wystosował telegram do władz cywilnych i kościelnych Laosu w związku z wczorajszą katastrofą. Tak brzmi jego treść:

"Dowiedziawszy się ze smutkiem o utracie życia i obrażeniach spowodowanych przez poważne powodzie w następstwie zawalenia się elektrowni wodnej w południowo-wschodnim Laosie, Jego Świątobliwość Papież Franciszek wyraża serdeczną solidarność ze wszystkimi dotkniętymi tą katastrofą. Jego Świątobliwość modli się szczególnie o wieczny odpoczynek dla zmarłych, o uzdrowienie rannych i pocieszenie wszystkich, którzy są pogrążeni w żałobie z powodu utraty bliskich i którzy obawiają się życia tych, którzy zaginęli. Ojciec Święty wyraża wsparcie władzom cywilnym i wszystkim zaangażowanym w akcje poszukiwawcze i ratownicze, pomagającym ofiarom tej tragedii. Wszystkim przekazuje swoje błogosławieństwo."