Papież podczas wizyty w tym państwie uczci pamięć ofiar Holokaustu

PAP/ ed
data09.08.2018 16:36

(fot. Grzegorz Gałązka/galazka.deon.pl

Papież Franciszek podczas wizyty na Litwie w dniach 22-23 września uczci pamięć ofiar Holokaustu - podał w czwartek portal dziennika "Lietuvos Żinios", lzinios.lt. Program wizyty zostanie uzupełniony na prośbę Litewskiej Wspólnoty Żydów.

 

23 września przypada 75. rocznica likwidacji wileńskiego getta. W związku z tym litewscy Żydzi skierowali do nuncjusza papieskiego oraz kurii wileńskiej pismo z prośbą o uwzględnienie tej rocznicy w programie wizyty papieża. Santa Kanczyte z kurii wileńskiej potwierdziła w rozmowie z portalem, że "Franciszek został poinformowany o przypadającej 23 września 75. rocznicy Zagłady Litewskich Żydów", i że "Ojciec Święty zadecyduje, w jaki sposób uczcić te ważne wydarzenia historyczne".

 

Franciszek: szatan chce nas do tego przekonać >>

 

Uzupełniony program wizyty papieża zostanie podany do wiadomości publicznej na początku września. Prawdopodobnie pamięć ofiar Holokaustu papież uczci przy tablicy pamiątkowej na terenie dawnego wileńskiego getta przy ulicy Rudnickiej 18.

 

W czasie II wojny światowej na Litwie zamordowano ponad 200 tys. Żydów, 90 proc. przedwojennej społeczności żydowskie w tym kraju. Papieska pielgrzymka na Litwę, na Łotwę i do Estonii w dniach 22-25 września odbędzie się z okazji stulecia niepodległości trzech republik i w 25. rocznicę podróży św. Jana Pawła II. W czasie czterodniowej wizyty papież dwa dni spędzi na Litwie i po jednym dniu na Łotwie i w Estonii. W czasie podróży Franciszek ma nocować w Wilnie, z którego będzie wyruszał do dwóch innych krajów bałtyckich.

 

Papież: oderwijmy się od rzeczy światowych, by kontemplować Jezusa >>

 

Zgodnie z obecnym programem wizyty papieża na Litwie, w pierwszym dniu, w sobotę 22 września, Franciszek spotka się z prezydent Dalią Grybauskaite, z przedstawicielami władz kraju oraz korpusu dyplomatycznego, a następnie uda się na modlitwę do Ostrej Bramy. Ostatnim punktem pierwszego dnia wizyty w stolicy Litwy będzie spotkanie z młodzieżą na Placu Katedralnym.

 

W niedzielę 23 września papież pojedzie do Kowna, gdzie w parku miejskim Santakos odprawi mszę św. i odmówi modlitwę Anioł Pański. Po południu w miejscowej katedrze wygłosi przemówienie do przedstawicieli duchowieństwa. Po powrocie do Wilna papież Franciszek odwiedzi Muzeum Okupacji i Walk o Wolność, gdzie odmówi modlitwę.

 

W poniedziałek 24 września papież poleci do stolicy Łotwy, Rygi, a 25 września - do stolicy Estonii, Tallina, skąd wieczorem powróci do Rzymu.