Papież Franciszek już był w Irlandii. Zaciągnął tam dług

KAI / Irish Independent/ kk
data17.08.2018 14:02

(fot. Casa Rosada (Argentina Presidency of the Nation) [CC BY-SA 2.0], via Wikimedia Commons // wlablack / shutterstock.com)

Rozpoczynająca się 25 sierpnia pielgrzymka Ojca Świętego do Irlandii, nie będzie jego pierwszą wizytą w tym kraju.

 
Już w 1980 roku Jorge Bergoglio przebywał przez trzy miesiące w Irlandii - informuje na portalu Twitter Luke Coppen.

 

 

Jak wynika z biuletynu prowincji irlandzkiej Towarzystwa Jezusowego "pośród nieustannej fali gości warto wspomnieć o. Jorge Bergoglio, byłym prowincjale z Argentyny oraz rektorze domu formacyjnego dla studentów teologii w Buenos Aires".

 

Jak wynika z zapisków, obecny papież udał się także do ekonoma domu zakonnego, aby pożyczyć 14 funtów... na zakup taśm do nauki języka obcego. Obecny papież miał wtedy 43 lata i właśnie zakończył swoją posługę jako prowincjał jezuitów w Argentynie.

 

Przybył do Dublina w trakcie swojego roku szabatowego by nauczyć się angielskiego, ale nie tylko. W tym czasie w jego rodzinnej Argentynie rządziła brutalna dyktatura wojskowa.

 

Co ciekawe niewielu jezuitów z Milltown pamięta tamtą wizytę. "Gdy odkryliśmy, że mieszkał z nami, byliśmy bardzo podekscytowani" - mówił w 2013 roku w rozmowie z Irish Independent ówczesny przełożony wspólnoty Conall O'Cuinn.

 

"Świadomość tego, że pierwszy papież-jezuita razem z nami jadł i spał w tych murach, czyni je szczególnymi" - dodawał O'Cuinn. "Mamy nadzieję, że jeśli przybędzie do Irlandii, to ponownie nas odwiedzi i może posiedzi w swoim dawnym pokoju".