Szczecin: biskupi nordyccy apelują o post i modlitwę w intencjach papieża

KAI / ms
data09.09.2018 20:00

(fot. giulio napolitano / shutterstock.com)

Obradujący w Szczecinie biskupi z krajów nordyckich wezwali do modlitwy za papieża i podjęcie postu w jego intencjach. W stolicy Pomorza Zachodniego kończy się pierwsze w Polsce, historyczne posiedzenie Konferencji Episkopatu Krajów Nordyckich.

 
Na apel odpowiedział już rektor Arcybiskupiego Wyższego Seminarium Duchownego w Szczecinie.
 

Biskupi z Danii, Norwegii, Finlandii, Islandii i Szwecji wzywają wiernych do modlitwy o dar duchowego rozeznania, odwagi i siły, by kierować Kościołem w czasie, kiedy Ojciec Święty jest atakowany za swój pontyfikat.

 

Biskupi nordyccy odnoszą się m.in. do ataków za nieprecyzyjne (zdaniem niektórych hierarchów) sformułowania w adhortacji apostolskiej "Amoris laetitia", gdzie papież pozostawia indywidualnemu rozeznaniu kapłanów kwestie udzielania komunii św. osobom rozwiedzionym, żyjącym w ponownych związkach. Inny powód ataków na papieża to nagłaśniane ostatnio skandale pedofilskie wśród duchowieństwa.

 

Biskupi w liście stwierdzili, że "nadużycia seksualne, nadużycia władzy i konflikty wewnętrzne na najwyższych szczeblach zaciemniają oblicze całego Kościoła, oblubienicy Ducha Świętego".

 

Ks. dr Krzysztof Łuszczek, rektor Arcybiskupiego Wyższego Seminarium Duchownego zapowiedział, że seminarium przyłączy się do modlitwy i postu za papieża, bo - jak stwierdził ks. Łuszczek - "trudne momenty, jakie przeżywa teraz Kościół, potrzeba pewnego oczyszczenia, są tym bardziej zachętą dla nas, żebyśmy podejmowali modlitwę i post w intencji biskupa Rzymu, bo on niesie wszystkie doświadczenia na swoich ramionach".

 

Biskupi z Danii, Norwegii, Finlandii, Islandii i Szwecji od blisko tygodnia przebywają w Polsce. W niedzielę odprawiali Msze św. w wybranych szczecińskich parafiach. W poniedziałek zakończą wizytę w Szczecinie.