Prezydent Iraku w październiku spotka się z papieżem Franciszkiem

KAI/ ed
data22.11.2018 17:01

(fot. Grzegorz Gałązka/galazka.deon.pl)

Prezydent Iraku Barham Salih złoży wizytę papieżowi Franciszkowi 24 listopada, poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej. Kurdyjski polityk został wybrany na urząd prezydenta na początku października br.


W rozmowie z papieżem zostaną prawdopodobnie poruszone dążenia pokojowe Iraku, dialog międzyreligijny, a zwłaszcza sytuacja chrześcijan. Wypędzeni przez bojowników Państwa Islamskiego chrześcijanie z równiny Niniwy dopiero w ostatnich miesiącach mogą powracać do swoich domów. Natomiast w kurdyjskiej części Iraku chrześcijanie żyli znacznie bezpieczniej.

 

Przed niespełna dwoma tygodniami złożył wizytę papieżowi zwierzchnik Asyryjskiego Kościoła Wschodu Mar Gewargis III wraz z towarzyszącymi mu osobami. We wspólnym oświadczeniu zapewnili o "woli dalszego prowadzenia dialogu między ich Kościołami, wyrazili solidarność z chrześcijanami prześladowanymi obecnie na Bliskim Wschodzie i podkreślili wagę dialogu międzyreligijjnego, opartego na postawie otwartości, prawdy i miłości".

 

Uznali go za "najlepsze antidotum na ekstremizm, który zagraża wyznawcom każdej religii". Chrześcijanie nie chcą żyć jako "chroniona mniejszość", czy też tolerowana grupa, lecz jako pełnowartościowi obywatele, podkreślili papież i patriarcha.Irak i Stolica Apostolska utrzymują stosunki dyplomatyczne od 1937 r. Jednak już od 1832 r. urzędował w dzisiejszym Iraku delegat papieski dla Mezopotamii, Kurdystanu i małej Armenii.