Papież Franciszek o tym, co robić, kiedy nasze modlitwy pozostają niewysłuchane

KAI / PAP / pk
data09.01.2019 10:53

(fot. giulio napolitano / Shutterstock.com)

Bóg zawsze odpowiada na nasze prośby, żadna modlitwa nie będzie niewysłuchana, jest On Ojcem i nie zapomina o swoich cierpiących dzieciach - powiedział papież podczas dzisiejszej audiencji ogólnej w Watykanie.

 

Ojciec Święty nawiązując do fragmentu Ewangelii św. Łukasza (11,9-13), kontynuował cykl katechez na temat "Ojcze nasz", a jego słów w auli Pawła VI wysłuchało około 7 tys. wiernych.

 

Przeczytaj pełną wypowiedź Franciszka>>


Franciszek podkreślił, że Jezus jest przede wszystkim człowiekiem modlitwy. Każdy krok w Jego życiu jest jakby pobudzony tchnieniem Ducha Świętego, który Go prowadzi we wszystkich Jego działaniach. Nawet śmierć Mesjasza jest zanurzona w atmosferze modlitwy, która zdaje się łagodzić uczucia najbardziej gwałtowne, pragnienia zemsty i odwetu, jedna człowieka z jego najgorszym wrogiem: śmiercią.

 

Papież przypomniał, że także w Ewangelii Łukasza znajdujemy prośbę uczniów, by Pan nauczył ich się modlić. Spełniając ją Jezus wskazuje, że chrześcijanin ma przede wszystkim Boga nazywać "Ojcem". W tej samej Ewangelii Pan Jezus zachęca uczniów do wytrwałości w modlitwie, a wręcz pewnej natarczywości. "Jezus daje do zrozumienia, że Bóg zawsze odpowiada, że żadna modlitwa nie będzie niewysłuchana, że jest On Ojcem i nie zapomina o swoich cierpiących dzieciach" - stwierdził Ojciec Święty. Zauważył, że często wydaje się nam, iż nie otrzymaliśmy to, o co prosiliśmy. "Jezus zachęca nas, abyśmy w takich chwilach nalegali i nie poddawali się. Modlitwa zawsze zmienia rzeczywistość: jeśli nie zmieniają się rzeczy wokół nas, to przynajmniej my się zmienimy. Jezus obiecał dar Ducha Świętego każdemu, kto się modli" - zapewnił Franciszek. Dodał, że na końcu każdej drogi jest Ojciec oczekujący na wszystko i na wszystkich z szeroko otwartymi ramionami.

 

Zwracając się do polskich pielgrzymów uczestniczących w audiencji, Franciszek podkreślił: "Bracia i siostry, w Nowym 2019 Roku, który rozpoczęliśmy, nie zapominajcie o potędze modlitwy".

 

"Powierzając Bogu swoje sprawy w modlitwie 'Ojcze nasz', bądźcie pewni, że otrzymacie od Niego to wszystko, co jest dla was dobre, pożyteczne i niezbędne. Ufając Bożej dobroci, zrozumiecie sens zdarzeń i cel waszego życia. Niech w waszej modlitwie nie zabraknie zawierzania i wytrwałości" - dodał Franciszek.