Panama: papieski konfesjonał stanie... w zakładzie karnym

Vatican Media / kw
data22.01.2019 10:00

(fot. Catholic News Agency / youtube.com)

Po raz pierwszy w swym pontyfikacie Papież Franciszek będzie spowiadał młodych przestępców osadzonych w zakładzie karnym dla nieletnich. Uczyni to w czasie liturgii pokutnej w więzieniu Las Garzas de Pacora. Będzie to jedno z wydarzeń Światowych Dni Młodzieży w Panamie.

 

Wśród papieskich penitentów będzie m.in. chłopak, który w wieku 16 lat został skazany za podwójne zabójstwo.

 

Dyrektor watykańskiego Biura Prasowego podkreśla, że nabożeństwo pokutne i spowiedź w więzieniu są wyrazem bliskości Papieża z tymi wszystkimi, którzy z różnych powodów nie mogą uczestniczyć w spotkaniu w Panamie.

 

Przypomniana zarazem, że 150 konfesjonałów do tzw. Parku Pojednania wykonanych zostało przez 35 więźniów z panamskiego zakładu karnego La Joya. Franciszek odwiedzi również dom dla młodzieży chorej na AIDS. "W ten sposób chce nam wskazać ważne peryferie egzystencjalne, o których nie możemy zapominać" - podkreśla Alessandro Gisotti.

 

Młodzi więźniowie z zakładu karnego Pacora, który odwiedzi papież Franciszek podczas pobytu w Panamie przygotowują też podarunek dla Ojca Świętego. Podarują mu wykonany z drewna pastorał.


Drewniany pastorał składa się z czterech części, z których każda ma długość 18 cali. Symbolika rzeźby, umieszczonej w górnej części nawiązuje do przemiany, jaka dokonuje się w życiu młodych ludzi za sprawą wiary.

 

Przedstawia ona łańcuch, rozerwany przez krzyż, a także logo tegorocznego spotkania młodych.

 

Pastorał przygotowuje czworo młodych osadzonych z zakładu Pacora, w wieku od 17 do 25 lat. Tę placówkę odwiedzi papież Franciszek w piątek 25 stycznia o godz. 10:30. Spotka się tam z młodymi przestępcami i będzie przewodniczył liturgii pokutnej.

 

W tradycji ŚDM piątek jest dniem najbardziej refleksyjnym. Tego dnia papież Franciszek, wzorem poprzednich edycji spotkań, papież Franciszek będzie przewodniczył nabożeństwu Drogi Krzyżowej, a przed południem młodzi pielgrzymi, w ramach katechez w grupach językowych, będą mogli wziąć udział w liturgii pokutnej i skorzystać z Sakramentu Pojednania. Wydarzenia Centralne 34. Światowych Dni Młodzieży w Panamie odbędą się w dniach 22-27 stycznia.

 

W czasie swej pielgrzymki Franciszek wygłosi 10 różnych przemówień i homilii, wszystkie po hiszpańsku. Będzie to jego 26. podróż zagraniczna, a zarazem 40. kraj, który odwiedzi w czasie swych pielgrzymek. W Panamie był już wcześniej w 1983 r. Jan Paweł II, ale Jorge Mario Bergolio nigdy wcześniej nie gościł na panamskiej ziemi.

 

Dyrektor watykańskiego Biura Prasowego zapowiada, że w swych przemówieniach Papież podejmie tematy związane m.in. z ochroną środowiska, problemami ludów tubylczych oraz aktualnością przesłania św. Oscara Romero. Alessandro Gisotti podkreśla, że ŚDM w Panamie ma być także znakiem pojednania i pokoju dla tego tak bardzo doświadczonego różnymi problemami regionu świata.