Japonia: przygotowania do wizyty papieża w Nagasaki, szczególnie w "Parku Pokoju" gdzie wybuchła bomba atomowa

KAI / pch
data06.02.2019 09:23

(statua w parku pokoju w Nagasaki, fot. tomo / shutterstock)

W związku ze spodziewaną w listopadzie br. wizytą papieża Franciszka w Nagasaki, władze miasta rozpoczęły już przygotowania do tej wizyty.

 
W Parku Pokoju, niedaleko "punktu zero", w którym nastąpił wybuch atomowy 9 sierpnia 1945 r. (w jego wyniku zginęło ok. 74 tys. osób), rozpoczęto prace nad odnowieniem Statuy Pokoju.
 
Wysoka na 9,7 m rzeźba przedstawia siedzącego mężczyznę z jedną ręką wzniesioną ku niebu, a drugą błogosławiącą mieszkańców miasta. Autorem rzeźby jest Japończyk Seibo Kitamura. Została ona umieszczona w parku w 1955 r. i co jakiś czas wymaga prac restauracyjnych. Polegają one zwłaszcza na umieszczeniu na rzeźbie nowej warstwy niebieskiej farby oraz na naprawie rys i pęknięć. Ostatnio tego rodzaju prace prowadzone były w 1999 r.
 
W Parku Pokoju wśród 17 różnych rzeźb ofiarowanych przez kraje całego świata znajduje się pochodzący z Polski "Kwiat Pokoju i Miłości". Ofiarowana w 1986 r. miastu rzeźba przedstawia kwiat tulipana. Jej autorem jest gdański artysta Mariusz Kulpa (replika jego dzieła znajduję się także w centrum Gdańska). Artysta wyrył na niej słowa w języku polskim: "Jak Feniks odradza się z popiołów, jak z kamienia wyrasta kwiat, tak rodzaj ludzki byt swój potwierdza, gdy na Ziemi czas Pokoju. Dar Narodu Polskiego dla mieszkańców Nagasaki 1988".
 
Innym accentem polskim niedaleko "punktu zero" jest rzeźba św. Jana Pawła II, znajdująca się w pobliskiej katedrze katolickiej Urakami. Upamiętnia ona wizytę papieża w tym mieście w 1981 r.