Franciszek o 7 prośbach, które zawiera modlitwa "Ojcze nasz"

KAI/ ed
data27.02.2019 10:52

(fot. Grzegorz Gałązka/galazka.deon.pl)

Franciszek zauważył, że w modlitwie "Ojcze nasz" zawarte są trzy prośby dotyczące Boga oraz cztery ludzkich potrzeb. Podkreślił, że w każdej modlitwie chrześcijańskiej zawarta jest kontemplacja Boga ale także odważna prośba o to, co jest nam potrzebne do życia oraz do tego, by dobrze żyć.

 

Na powiązanie w modlitwie "Ojcze nasz" kontemplacji Boga z prośbą o to, co jest nam konieczne do życia wskazał papież podczas dzisiejszej audiencji ogólnej w Watykanie. Kontynuując rozważania na temat Modlitwy Pańskiej Ojciec Święty mówił o pierwszej z zawartych w niej próśb - "święć się imię Twoje". Jego słów w na placu św. Piotra wysłuchało dziś 12 tys. osób.

 

Przeczytaj całość przemówienia Franciszka >>

 

"Święć się imię Twoje" 


Pierwszym krokiem w modlitwie chrześcijańskiej jest powierzenie się Bogu, Jego opatrzności. Papież zaznaczył, że prośby chrześcijanina wyrażają zaufanie do Ojca. I to właśnie owo zaufanie każe nam prosić o to, czego potrzebujemy, bez zmartwień i niepokoju. Omawiając prośbę: "święć się imię Twoje" Ojciec Święty stwierdził, że "odczuwamy w niej cały podziw Jezusa dla piękna i wspaniałości Ojca oraz pragnienie, aby wszyscy Go rozpoznali i pokochali za to, kim jest naprawdę.

 

A jednocześnie pojawia się błaganie, aby Jego imię było uświęcone w nas, w naszej rodzinie, w naszej wspólnocie, na całym świecie. Jest Bogiem, który uświęca, która nas przemienia swoją miłością, ale jednocześnie my także poprzez nasze świadectwo ukazujemy świętość Boga w świecie, uobecniając Jego imię" - stwierdził Franciszek.

 

"Ojciec nas miłuje, Syn wznosi ręce wspierając nasze"

 

Papież podkreślił, że świętość Boga może skruszyć przeszkody naszego świata i potęgę zła, które nie może nam już zaszkodzić, przybył bowiem mocarz, który bierze w posiadanie swój dom.

 

"Modlitwa odpędza wszelki lęk. Ojciec nas miłuje, Syn wznosi ręce wspierając nasze, Duch działa w ukryciu dla odkupienia świata. Nie wahajmy się w niepewności. Mam wielką pewność: Bóg mnie miłuje. Jezus za mnie oddał swoje życie, działa we mnie Duch Święty. To jest to wspaniałe, co jest też pewne: zło zaczyna się lękać. I jest to piękne" - powiedział Ojciec Święty na zakończenie swej katechezy.