Papież odwiedzi obszary zniszczone przez trzęsienie ziemi w 2016 roku we Włoszech. Watykan podał datę papieskiej pielgrzymki

KAI / PAP / pch
data06.04.2019 15:30

(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl)

16 czerwca Ojciec Święty uda się z wizytą na obszary dotknięte w 2016 rokiem trzęsieniem ziemi w diecezji Camerino - San Severino Marche w środkowych Włoszech, w regionie kościelnym Marche -poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

 
24 sierpnia środkowe Włochy nawiedziło silne trzęsienie ziemi o magnitudzie 6,2 Następie w październiku tego samego roku miały miejsce wstrząsy wtórne w wyniku których zniszczone zostało centrum historyczne miasta, w tym cenne budynki sakralne.
 
 
Za cud uznano to, że mimo tak silnych i rozległych wstrząsów nie ma ani ofiar śmiertelnych, ani ludzi ciężko rannych, ani zaginionych. Bez dachu nad głową pozostało ok. 3 tys. osób. Całkowicie zniszczonych zostało wiele budynków uszkodzonych już częściowo dwa miesiące temu. Dramatyczna sytuacja panuje m.in. w miasteczku Ussita, które w praktyce przestało istnieć, a także w Camerino.
 
Niepowetowane straty poniosło dziedzictwo artystyczne i religijne tego regionu Włoch. Znacząco ucierpiało m.in. opactwo św. Eutycjusza i będący perełką Nursji XVII-wieczny kościół Najświętszego Zbawiciela, którego nie da się już podnieść z gruzów.