Papież o tym, co daje możliwość ciągłego doskonalenia siebie oraz uczy oddania

KAI / kw
data11.05.2019 18:45

(fot. PAP/EPA/MAURIZIO BRAMBATTI)

Nigdy nie czujemy się bardziej wolni niż wtedy, gdy mając świadomość własnych ograniczeń dajemy z siebie wszystko - powiedział Papież do przedstawicieli Włoskiego Centrum Sportowego, które obchodzi w tym roku 75-lecie istnienia.

 

Zrzesza ono liczne przyparafialne grupy i stowarzyszenia sportowe.

 

Franciszek podkreślił, że dzięki swemu zaangażowaniu centrum to proponuje młodym zdrowy styl życia oparty na chrześcijańskiej wizji człowieka.

 

"Poprzez to wielkie zaangażowanie w popularyzację sportu Włoskie Centrum Sportowe realizuje swoją misję polegającą na zaproponowaniu młodym, poprzez sport, pozytywnego oraz zdrowego stylu życia. Jego podstawą - zauważył Ojciec Święty - jest chrześcijańska wizja osoby i społeczeństwa. Sport pozostaje w istocie, wielką szkołą, pod warunkiem, że uprawia się go kierując właściwie sobą oraz szanując drugiego. Daje możliwość ciągłego doskonalenia siebie oraz uczy oddania i stałości w zmaganiu, które nie pozbawia uśmiechu i ćwiczy również w przyjmowaniu porażek".

 

Franciszek zauważył, że sport pomaga mierzyć się z codziennym zmęczeniem wynikającym z nauki oraz pracy, a także sprzyja budowaniu relacji z innymi.

 

Można się nim cieszyć jedynie przy zachowaniu określonych reguł. Ojciec Święty podkreślił, że statut stowarzyszenia wskazuje, że należy świadczyć o wartości sportu jako narzędziu promocji gościnności, zdrowia, równych szans, ochrony środowiska, troski o dzieci i młodzież oraz jedności i integracji społecznej. Sport może sprzyjać rozwiązywaniu problemów społecznych.

 

Możemy powiedzieć, że sport może temu służyć, ponieważ doskonali osoby i może rozwijać kulturę dialogu oraz pełnego szacunku spotkania - podkreślił Papież. - Zmaganie z rywalami, umiejętności sportowe, powinny być postrzegane w kategoriach spotkania, a nie starcia, ponieważ na końcu, nawet jeśli lepiej byłoby wygrać, w pewnym sensie zwycięża się wspólnie. Oto świat, o którym marzymy, który z determinacją chcemy tworzyć, widząc w rywalu zawsze przyjaciela i brata".

 

Włoskie Centrum Sportowe zrzesza ponad milion 200 tys. członków z wielu towarzystw i organizacji, w tym również liczne parafialne kluby sportowe oraz oratoria. Stowarzyszenie jest nakierowane przede wszystkim na młodych, ale pozostaje również otwarte na inne grupy wiekowe. Obejmuje ponad sto dyscyplin.