Watykan: nowe doniesienia w sprawie malwersacji finansowych

Cruxnow.com / kw
data25.05.2019 15:14

(fot. Deposit Photos.)

Watykańska agencja nadzorująca procesy przeciwdziałające praniu pieniędzy opublikowała swój roczny raport, ogłaszając "znaczące osiągnięcia" zarówno pod względem zgłaszania podejrzanej działalności, jak i zaostrzania przepisów.


"Jeśli spojrzymy na 2018 rok, myślę, że był to bardzo pozytywny i zachęcający rok" - powiedział René Brülhart, prezes Urzędu Informacji Finansowej (AIF), agencji nadzoru i prewencji, która nadzoruje większość działań finansowych w Watykanie, podczas konferencji prasowej zorganizowanej w Watykanie 21 maja.

 

"Finanse Watykanu poza kontrolą, papież nielegalnie nagrywany" <<

 

W porównaniu do 2011 roku, kiedy AIF został założony przez papieża Benedykta XVI, "można śmiało powiedzieć, że w pełni funkcjonujący system został wdrożony i osiągnięty" - stwierdził Brülhart.

 

Chociaż "bardzo pozytywne jest to, co do tej pory osiągnięto", dodał Brülhart, "to nasza misja nie została ukończona".

 

Jednym z elementów sukcesu AIF było pomyślne włączenie Państwa Watykańskiego do Jednolitego Obszaru Płatności Euro (SEPA), co znacznie upraszcza transakcje finansowe z krajami sąsiadującymi.

 

Jak przyznał Brülhart, daje to jeszcze większą transparencję w "dokonywanych transakcjach", które w Watykanie od tego czasu są również szybsze i tańsze.

 

Jeśli chodzi o nadzór finansowy, to w 2018 roku urzędnicy złożyli 56 raportów o podejrzanych działaniach finansowych w porównaniu do 150 w 2017 roku. Inne organy ścigania złożyły w 2018 roku 11 doniesień o podejrzanych działaniach finansowych, które - dzięki działalności AIF - udaje się z roku na rok ograniczać.

 

Czy wolno pomagać za pomocą przestępstwa? >>

 

Brülhart skrytykował jednocześnie doniesienia medialne, które wskazują na to, że on lub Watykan biorą udział w nieprawidłowościach finansowych, i powiedział, że "droga, którą idziemy, jest dobrze utwardzona i uregulowana".