Jeden z dziennikarzy powiedział papieżowi, że chce wziąć ślub. Zobacz, jak zażartował Franciszek

KAI / PAP / sz
data25.08.2018 12:08

(fot. PAP/EPA/Redazione Telenews)

Rozmowa miała miejsce na pokładzie samolotu lecącego do Dublina. Papież wręczył narzeczonym prezent.

 

Przechodząc między fotelami samolotu Franciszek otrzymywał prośby o modlitwę za chorych, listy i bilety oraz rozdawał różańce. Kamerzysta "Rome Report" poinformował Franciszka, że niebawem planuje ślub, na co papież zareagował żartem: "Oto kolejny ..." a potem udzielił błogosławieństwa i wręczył dwa różańce czarny dla niego a biały dla narzeczonej, która pozostała we Włoszech.
 
 
"Lubię przebywać z rodzinami" - powiedział Ojciec Święty dziennikarzom w drodze z Rzymu do Dublina, podkreślając że po raz drugi weźmie jako papież udział w Światowym Spotkaniu Rodzin (poprzednie było w Filadelfii w 2015). Franciszek przywitał się osobiście z każdym z dziennikarzy towarzyszącym jemu w "Volo papale".
 

Papież przypomniał, że był już w Irlandii przed 38 laty, w 1980 roku, przez trzy miesiące, aby doskonalić się w znajomości języka angielskiego. "Dla mnie to piękne wspomnienie" - powiedział Ojciec Święty.

 

Witając się z dziennikarzami argentyńskimi Ojciec Święty pytał ich, co pisze prasa w jego ojczyźnie, tłumacząc się, że nie ma zbyt wiele czasu, aby ją śledzić.

 

***

 

Papież Franciszek przybył w sobotę do Irlandii, rozpoczynając swą 24. zagraniczną podróż. Papieski samolot wylądował na lotnisku w Dublinie. W Irlandii papież spędzi niecałe dwa dni, w trakcie których weźmie udział w uroczystościach Światowego Spotkania Rodzin.

 

 

W programie pierwszego dnia wizyty są spotkania z władzami Irlandii, wizyta w kościelnym ośrodku pomocy, spotkanie z młodymi małżeństwami i narzeczonymi oraz udział w wielkim święcie rodzin na dublińskim stadionie.

 

Irlandzkie media wiele miejsca poświęcają podróży Franciszka, podkreślając, że podejmie on kwestię skandalu pedofilii w Kościele w tym kraju; największego, jaki miał miejsce w Europie.

 

"Z wdzięcznością za zgotowane mi serdeczne powitanie, zapewniam Pana i naród irlandzki o moich modlitwach, aby wszechmocny Bóg was prowadził i chronił" - napisał Franciszek w Księdze Honorowej podczas ceremonii powitania w rezydencji prezydent Republiki Irlandii "Áras an Uachtaráin".