Jak wygląda Park Młodzieży w Panamie? "Setki młodych ludzi stoją w długiej kolejce do jednego z 200 konfesjonałów"

KAI / pch
data23.01.2019 20:18

(fot. EPA/Esteban Biba)

Spowiedź, adoracja eucharystyczna, wizyta w biblijnym parku tematycznym, forum powołaniowe - to wszystko dzieje się w Parku Młodzieży, jaki organizatorzy Światowych Dni Młodzieży w Panamie zorganizowali w parku rekreacyjnym Omara w dzielnicy Carrasquilla.

 
Setki młodych ludzi stoją w długiej kolejce do jednego z 200 konfesjonałów ustawionych na niewielkim wzgórzu wśród drzew. Jest to tzw. Park Przebaczenia. Zainaugurowała go 22 stycznia Msza św. pod przewodnictwem arcybiskupa Panamy, który też jako pierwszy - na oczach zgromadzonej młodzieży - wyspowiadał się u księdza zasiadającego w jednym z konfesjonałów. Wykonało je 35 więźniów z zakładu karnego La Joya, położonego niedaleko stolicy Panamy. 
 
 
Podczas Mszy abp José Domingo Ulloy nazwał siebie "grzesznikiem odkupionym przez Boże miłosierdzie". Wyjaśnił, że spowiedź jest dla niego osobiście bardzo pomocna.
 
W pobliżu Parku Pojednania znajduje się "namiot spotkania" - miejsce adoracji Jezusa Chrystusa w Najświętszym Sakramencie. Obok ołtarza ustawiono przywiezioną z Fatimy figurę Matki Bożej Fatimskiej. O godz. 15.00 wszyscy modlący się tam pielgrzymi odmawiają koronkę do Miłosierdzia Bożego po przewodnictwem sióstr misjonarek miłości.
 
Po sąsiedzku odbywa się forum powołaniowe. 72 stoiska mają tam różne zgromadzenia zakonne i ruchy apostolskie. Można tam porozmawiać z ich przedstawicielami, otrzymać ulotkę, a wszystko przy dźwiękach muzyki latynoskiej.
 
Największy tłok panuje przy stoisku misjonarek miłości, którego tłem jest wystawa o ich założycielce, św. Matce Teresie z Kalkuty. U jezuitów można zrobić sobie zdjęcie z ich współbratem, papieżem Franciszkiem, a konkretnie z wyciętą z fotografii jego sylwetką naturalnej wielkości. U tercjarzy kapucyńskich można szepnąć coś na ucho samemu Jezusowi (przedstawionemu w formie malarskiej). U sióstr sług Maryi każdy może sfotografować się z jedną z nich, w dodatku w ramce z napisem "ŚDM Panama" w języku hiszpańskim.
 
Na rozwieszonych tam plakatach przedstawiono Jezusa z grupą młodych, zapraszającego: "Pójdź za mną". Na innych umieszczono zapewnienie: "Jezus ma dla Ciebie plan".
 
 
W Parku Młodzieży od 19 stycznia działa także tematyczny Park Chrystonautów. Za sprawą rzeczywistości wirtualnej można się tam przenieść się w realia czasów biblijnych. Autorom tej inicjatywy przyświeca idea ewangelizacji za pośrednictwem nowych technologii.
 
Wszyscy, którzy zechcą poznać Ewangelię wirtualnie, poprzez obrazy i inscenizacje, mogą to zrobić w czasie trwania ŚDM w godzinach 12.00-20.30. 
 
W parku tematycznym można m.in. prześledzić historię zbawienia, zatańczyć z archaniołem Gabrielem, być świadkiem cudów dokonywanych przez Jezusa itd.
 
Technologia jest na usługach Ewangelii w kilku interaktywnych salach za sprawą m.in. rzeczywistości rozszerzonej, ekranów holograficznych, dronów, GPS-a, wideo 360 stopni, transmisji internetowej itp.
 
Jednocześnie trwająca godzinę wizyta ma skłonić do refleksji, modlitwy i działania metodą lectio divina (modlitewnej lektury Biblii), zaadaptowaną do potrzeb dzisiejszej młodzieży.
 
Wejście do parku poświęcone jest Zwiastowaniu - zwiedzający są świadkami dialogu archanioła z Maryją. W pierwszej sali odbywa się wezwanie Ducha Świętego, lektura biblijna i komentarz do niej oraz medytacja. Sala druga przeznaczona jest na osobistą modlitwę w ciszy oraz śpiewem w stylu karaoke. W kolejnych salach nie brakuje też zachęty do pełnienia po powrocie do domu jednego z dzieł miłosierdzia, przedstawionego na otrzymanej fotografii.