Franciszek w samolocie powiedział piękne słowo o Polakach!

PAP / pch
data23.01.2019 20:58

(fot. EPA/ETTORE FERRARI)

Na pokładzie samolotu lecącego w środę z Rzymu do Panamy papież Franciszek otrzymał akwarelę przedstawiającą żaglowiec Dar Młodzieży, który przypłynął już do tego kraju na Światowe Dni Młodzieży.

 
Gdy podczas lotu papież przyszedł przywitać się z wysłannikami mediów z całego świata, fotograf Grzegorz Gałązka (którego zdjęcia można na co dzień obserwować na deon.pl w serwisie papieskim) wręczył mu dużą akwarelę namalowaną przez artystę Andrzeja Filipowicza z Grodna. Przedstawia ona Dar Młodzieży z logo Światowych Dni Młodzieży i polskimi barwami narodowymi. Artysta namalował też postać papieża na pokładzie.
 
Franciszek przyglądał się pracy, a następnie powiedział wyraźnie zadowolony: "Polacy są zdolni".
 
 
Akwarela została podarowana papieżowi, by wiedział, że młodzi Polacy czekają na niego w Panamie i że niektórzy z nich przypłynęli tam żaglowcem.
 
 
W czerwcu w czasie audiencji generalnej w Watykanie uczestnicy Rejsu Niepodległości, w jaki wypłynął Dar Młodzieży, zaprosili papieża na pokład w czasie wizyty w Panamie. Punktu tego nie ma w programie papieskiej wizyty, ale - jak dowiaduje się PAP - strona polska nie traci nadziei.
 
W czasie krótkich nieformalnych rozmów z dziennikarzami Franciszek zapytany o to, czy pojedzie do Iraku, odparł: "Ja chciałbym pojechać". Następnie dodał, że odradzono mu tę podróż z powodu braku bezpieczeństwa w kraju.
 
Papież zapowiedział natomiast, że w listopadzie uda się do Japonii.
 
 
Na początku spotkania na pokładzie samolotu papież podziękował dziennikarzom za ich pracę. Wspomniał niedawno zmarłego korespondenta agencji TASS, akredytowanego w Watykanie Aleksieja Bukałowa i wyznał, że bardzo go cenił.
 
Papież odmówił modlitwę za rosyjskiego dziennikarza.
 
Franciszek przyleci do Panamy około godziny 22.30 czasu polskiego.