Podczas obiadu z papieżem młoda dziewczyna zapytała o wykorzystywanie seksualne

National Catholic Reporter / kk
data28.01.2019 15:17

(fot. PAP/EPA/ETTORE FERRARI)

Młoda dziewczyna podczas prywatnego obiadu z papieżem Franciszkiem, zorganizowanego podczas ŚDM w Panamie, poruszyła kwestię wykorzystywania seksualnego w Kościele - informuje Joshua J. McElwee z "National Catholic Reporter".

 

Brenda Noriega, młoda Meksykanka z USA, była jedną z dziesięciu osób, które wzięły udział w tym kameralnym spotkaniu. W rozmowie z amerykańskim serwisem podkreśla, że Kościół "przechodzi obecnie przez kryzys, o którym nie da się nie porozmawiać". Obiad miał miejsce w seminarium Świętego Józefa w Panama City.

 

Noriega poruszyła kwestię wykorzystywania seksualnego, zainspirowana słowami papieża, który przypomina, że "to ważne, bo towarzyszyć ofiarom".

 

Papież odpowiada na szokujący raport dotyczący molestowania dzieci przez ludzi Kościoła >>

 

"Dla mnie jako reprezentantki Stanów Zjednoczonych, pamięć o krzywdzie wszystkich ofiar kryzysu seksualnego i o tym, że Kościół powinien się poświęcić wsparciu dla nich, bardzo dużo znaczy" - mówi migrantka z Meksyku, która posługuje jako ministrantka w diecezji San Bernardino w Kalifornii.

 

Papież odpowiedział, że wykorzystywanie seksualne jest "odrażającą zbrodnią". Przywołał niedawną wizytę biskupów USA w Rzymie oraz potrzebę modlitwy. "Dla mnie jako dla ministrantki to bardzo ważne słowa" - mówi Noriega. "Bywaliśmy źli, ale czasem zapominaliśmy o modlitwie przez zbyt szybką reakcję" - dodaje.

 

Franciszek odpowiedział również na inne pytania. Bedwin Taitus z Indii był ciekawy tego ile godzin papież poświęca na sen.

 

"Około sześciu" - odpowiedział papież Franciszek.