ŚDM PANAMA: 9 wypowiedzi papieża, które trzeba przeczytać

kw
data29.01.2019 10:00

(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl)

Nie mieliście czasu śledzić tego, co działo się w czasie Światowych Dni Młodzieży w Panamie? Oto zestawienie najważniejszych i najbardziej poruszających słów Franciszka. Uwaga! Trafiają prosto w serce.

 

1. Bóg nigdy nie chce być odległy. Jest tu. I teraz

 

Nieraz zachowujemy się jak mieszkańcy Nazaretu, wolimy Boga na odległość: miłego, dobrego, wspaniałomyślnego, ale odległego, takiego, który nie przeszkadza. Bowiem Bóg bliski i codzienny, przyjaciel i brat wymaga od nas, byśmy nauczyli się bliskości, codzienności, a przede wszystkim braterstwa. (…) Bóg jest rzeczywisty, ponieważ miłość jest realna, Bóg jest konkretny, ponieważ miłość jest konkretna. I to właśnie "ten konkretny wymiar miłości jest jedną z zasadniczych cech życia chrześcijan".

 

[Msza święta posłania]

 

 

2. Musimy przyjąć, że życie jest trudne. I czasem nie ma sensu

 

Powiedzenie Panu "tak" to odwaga, by przyjąć życie takim, jakim jest, wraz z całą jego kruchością i małością, a często nawet ze wszystkimi jego sprzecznościami i brakiem sensu.

 

[Przemówienie w Metro Park]

 

 

 

3. Bóg przebija nasz wewnętrzny lęk

 

Miłość Jezusa zrywa z kolejnym szemraniem, które nie jest łatwe do wykrycia, a które "przebija marzenia", ponieważ nieustanny podszeptuje: nie dasz rady, nie będziesz mógł. Jest to szemranie wewnętrzne, jakie pojawia się u tych, którzy opłakując swój grzech i świadomi swojego błędu, nie wierzą, że mogą się zmienić.

 

[Przemówienie do nieletnich w więzieniu]

 

 

4. Bóg jest w najbiedniejszych i najbardziej skrzywdzonych. Pamiętajmy o tym

 

Droga Jezusa na Kalwarię jest drogą cierpienia i samotności, która trwa w naszych czasach. Idzie On i cierpi w wielu obliczach, które cierpią z powodu zadowolonej i znieczulającej obojętności naszego społeczeństwa, które konsumuje i zużywa się, które ignoruje innych i siebie w cierpieniu swoich braci. Również my, twoi przyjaciele, Panie, dajemy się ponieść apatii i marazmowi. Niejednokrotnie pokonał nas i sparaliżował konformizm. Trudno było rozpoznać Ciebie w cierpiącym bracie: odwracaliśmy wzrok, by nie widzieć; chroniliśmy się w hałasie, by nie słyszeć; zakryliśmy usta, żeby nie krzyczeć. Zawsze ta sama pokusa. Łatwiej i "bardziej opłaca się" być przyjaciółmi w zwycięstwach i chwale, w sukcesach i oklaskach; łatwiej jest być blisko tego, który jest uważany za popularnego i wygrywającego.

 

[Droga Krzyżowa]

 

 

5. Spełniaj marzenia. Już. Teraz

 

Ponieważ wy, drodzy młodzi, nie jesteście przyszłością, lecz Bożym teraz. On was zwołuje i wzywa was w waszych wspólnotach i miastach, by pójść w poszukiwaniu dziadków, dorosłych, aby stanąć na nogi i razem z nimi zabrać głos i spełnić marzenie, z jakim Pan was wymarzył.

 

[Msza święta posłania]

 

 

6. Róbmy lepszy świat i kochaj wszystkich

 

Ewangelia uczy nas, że świat nie będzie lepszy, gdy będzie mniej osób chorych, słabych, kruchych lub starszych, którymi trzeba się zajmować, a nawet nie dlatego, że będzie mniej grzeszników, ale będzie lepszy, gdy będzie więcej osób, które - jak ci przyjaciele - są gotowi i mają odwagę zrodzić jutro i uwierzyć w przemieniającą moc Bożej miłości. Czy chcesz być "osobą wpływową" w stylu Maryi, która odważyła się powiedzieć "niech mi się stanie"? Tylko miłość czyni nas bardziej ludzkimi, pełniejszymi, a cała reszta to dobre, lecz puste placebo.

 

[Przemówienie w Metro Park]

 

 

7. Szukajmy Słowa, które daje życie
 

"Daj mi się napić" oznacza mieć odwagę, aby dać się oczyścić i odzyskać najbardziej autentyczną część naszych pierwotnych charyzmatów - które nie ograniczają się jedynie do życia zakonnego ale obejmują cały Kościół - i zobaczyć, w jaki sposób mogą wyrazić się dzisiaj. Chodzi o to, by nie tylko spoglądać z wdzięcznością na przeszłość, ale iść w poszukiwaniu korzeni - źródła inspiracji i pozwolić, by ponownie mocno zabrzmiały pośród nas.

 

[Przemówienie do duchownych]

 

 

8. Chrześcijanin, żeby żyć, nie może myśleć, że religia to prawo

 

Pewien święty pochodzący z tych krajów [św. Oskar Romero - przyp. red.] lubił mówić: "Chrześcijaństwo nie jest zespołem prawd, w które należy wierzyć, prawami, które należy przestrzegać lub zakazami. Postrzegane w ten sposób jest odpychające. Chrześcijaństwo to osoba, która mnie bardzo umiłowała, która pragnie i prosi o moją miłość. Chrześcijaństwo to Chrystus"; to rozwijanie marzenia, za które oddał On życie: miłować z tą samą miłością, z jaką On nas umiłował.

 

[Msza św. otwarcia]

 

 

9. Jezus kochał wszystkich. Wszystkich!

 

Czy ktoś z tego powodu, że jest niepełnosprawny lub wrażliwy, nie jest godny miłości? Czy ktoś, kto jest cudzoziemcem, jest chory czy w więzieniu, nie jest godny miłości? Tak czynił Jezus: wziął w ramiona trędowatego, ślepca i paralityka, objął faryzeusza i grzesznika. Objął łotra na krzyżu, a nawet uściskał i przebaczył tym, którzy Go krzyżowali.

 

[Przemówienie w Metro Park]