Kard. Parolin: nowa karta w braterstwie pomiędzy religiami

KAI / sz
data04.02.2019 19:15

(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl)

Zjednoczone Emiraty Arabskie są pomostem pomiędzy Wschodem i Zachodem. To kraj wielokulturowy, wieloetniczny oraz wieloreligijny - powiedział w kontekście papieskiej wizyty kard. Pietro Parolin.

 
Zdaniem sekretarza stanu Stolicy Apostolskiej, papież przekaże wszystkim liderom oraz wyznawcom różnych religii orędzie zachęcające do wspólnego zaangażowania na rzecz jedności, pokoju oraz harmonii w świecie. Zachęci również do odnalezienia korzeni naszego braterstwa oraz zdecydowanego przeciwstawienia się wszelkim rodzajom fundamentalizmu oraz radykalizmu, które prowadzą do konfliktu i wrogości.
 

Kard. Parolin zwraca uwagę, że po raz pierwszy papież odwiedza Półwysep Arabski, aby otworzyć nową kartę w historii relacji pomiędzy religiami. - Jestem przekonany, że to spotkanie będzie miało znaczenie podstawowe, ponieważ po raz kolejny różne religie spotykają się razem, aby potwierdzić orędzie o powszechnym braterstwie. Wszyscy jesteśmy braćmi, mamy tę samą godność, podzielamy te same prawa i powinności, jesteśmy dziećmi tego samego Ojca, który jest w niebie. Chodzi o odnalezienie korzeni naszego braterstwa, którym jest wspólna przynależność do rodziny ludzkiej - podkreślił watykański kardynał.

 

Oprócz spotkania międzyreligijnego bardzo ważnym punktem pielgrzymki papieskiej będzie Msza celebrowana przez Papieża na miejscowym stadionie. Kard. Parolin zauważył, że w Emiratach żyje wielu chrześcijan. Przybyli z różnych krajów świata, ponieważ znaleźli możliwość pracy, ale doświadczają także poprzez swoją obecność możliwości spotkania z innymi.

 

- Mamy nadzieję, że chrześcijanie tutaj obecni będą mogli wnosić swój wkład w budowanie tego społeczeństwa, ale jeszcze bardziej ogólnie w pokój i pojednanie w świecie - wyznał kard. Parolin. - Naszym braciom i siostrom, którzy napotykają trudności oraz ponoszą ofiary, aby wyznawać swoją wiarę, chciałbym powiedzieć w tym momencie, że jesteśmy blisko nich, że czujemy się z nimi związani duchem głębokiego braterstwa chrześcijańskiego oraz czynimy wszystko, aby im pomóc poprzez wszelkie środki, które mamy do dyspozycji.

 

Kościoły chrześcijańskie w Zjednoczonych Emiratach Arabskich reprezentują wielobarwną mozaikę. Stanowią prawdziwe laboratorium jedności. Kościół jest dynamiczny i pełen życia, bardzo żywotny, zarówno jeśli chodzi o uczestnictwo w liturgii, jak dawanie świadectwa.