Ponad 130 tys. osób uczestniczy w mszy pod przewodnictwem papieża Franciszka

KAI / pk
data05.02.2019 08:09

(fot. PAP/EPA/ALI HAIDER)

Z udziałem ponad 130 tys. osób rozpoczęła się na stadionie Zayed Sports City w Abu Zabi Msza św. "Za pokój i sprawiedliwość" pod przewodnictwem papieża Franciszka.


Na stadionie i wokół niego są wierni z Filipin, Indii, Bangladeszu i innych krajów azjatyckich, ale także z Libanu, Jordanii, Egiptu oraz z Europy. Przybyły też liczne grupy wiernych z sąsiedniego Omanu i ogarniętego wojną domową Jemenu. Jest też liczna grupa muzułmanów. Katolicy w ZEA to niemal w stu procentach cudzoziemcy, przede wszystkim pracujący tam zarobkowo.

 

Wśród koncelebransów są: bp Paul Hinder, 76-letni szwajcarski kapucyn oraz pochodzący z Włoch 74-letni Camillo Ballin. Ten pierwszy kieruje wikariatem apostolskim dla Południowej Arabii (Zjednoczone Emiraty, Jemen i Oman), drugi - dla Arabii Północnej (Bahrajn, Katar, Kuwejt, Arabia Saudyjska). Oba wikariaty zajmują łącznie powierzchnię ok. 3 milionów kilometrów kwadratowych, co czyni je jedną z największych pod względem obszaru jednostek kościelnych.

 

Są towarzyszący Franciszkowi w podróży do ZEA: Franciszkowi towarzyszą: kard. kard. Pietro Parolin, sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej, kard. Leonardo Sandri, prefekt Kongregacji dla Kościołów Wschodnich i prefekt Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów, kard. Fernando Filoni.

 

Z okazji papieskiej wizyty i Mszy św. dla chrześcijan 5 lutego jest dniem wolnym od pracy. Zayed Sports City, wybudowany w 1979 roku z ponad 43 tysiącami miejsc, jest największym wielofunkcyjnym stadionem w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.