"Piękna kobieta". Czyli jaka?

szlachetna paczka ks. Jacek Stryczek
data12.08.2017 08:00

(fot. unsplash.com)

"Dostałem takie pytanie: «co dla księdza oznacza piękna kobieta?». O, długo by mówić" - komentuje ks. Jacek Stryczek. Na czym polega piękno kobiet? Czy ono w ogóle jest? 

 

 

Skoro go kochasz - bądź piękna dla niego!

 

Kobieta powinna być piękna. Ale co to właściwie znaczy powinna? Tyle co "dobrze by było"? Czy raczej "musi"? Czy chodzi o "powinność" w sensie moralnym, etycznym, ze względu na jakieś wyższe dobro?

 

Czy może raczej słowo "powinna" odnosi się do samej istoty kobiecości: kobieta "powinna" być piękna tak jak mężczyzna "powinien" być silny, a samochód "powinien" jeździć? I czy samo stwierdzenie, że kobieta "powinna" być piękna, nie ociera się o czysto stereotypowe myślenie?

 

Przedstawiciele radykalnego feminizmu zapewne tak właśnie by to zrozumieli - i, rzecz prosta, oburzyliby się (no bo jak to: takie stereotypy płciowe? Powinna być piękna, a może nie powinna być mądra?…).


Jednak gdy patrzy się z męskiego punktu widzenia, odpowiedź na te pytania jest oczywista. Bo w tej perspektywie kobieta nie tyle powinna, co po prostu jest piękna.


Tak, każda kobieta. Co do jednej. Bez wyjątków. Pod jednym wszakże warunkiem…