Słowo Boże może odmienić Wasz ślub

Julia Płaneta Julia Płaneta
data14.07.2017 07:00

(fot. shutterstock.com/jp)

Nadchodzi najważniejszy dzień w waszym życiu, a nadal nie wiecie, jakie czytania ślubne pojawią się w trakcie mszy? Nie zostawiajcie tego na ostatnią chwilę, sprawdźcie, co można z tym zrobić.

 

Czytania ślubne

 

Ceremonia ślubna składa się z wielu istotnych elementów. Najważniejszym z nich jest z pewnością przysięga, ale zanim o niej, przyszli małżonkowie wysłuchują specjalnie przygotowanego na ten dzień Słowa Bożego.

 

Od czego zależy to, jakie czytania pojawią się na ślubie? Czy państwo młodzi mają na to wpływ? Jak sprawić, żeby dzięki czytaniom msza stała się jeszcze piękniejsza?

 

Wybierzcie czytania specjalnie dla was

 

Wiele par narzeczeńskich przystaje na czytania zaproponowane przez księdza, na ślubach najczęściej słyszymy Hymn o miłości, ponieważ nie wszyscy wiedzą, że mogą sami wybrać czytania ślubne.

 

Możemy wybrać zarówno liczbę czytań (dwa czytania i ewangelia lub jedno czytanie i ewangelia), jak i same fragmenty Pisma Świętego, zależnie od tego, jaki okres przeżywamy w Kościele. Mogą także pozostać czytania przynależne do konkretnego dnia.

 

>> Tutaj możecie zobaczyć wszystkie czytania do wyboru

 

Jak wybrać odpowiednie czytania?

 

Najważniejsze jest to, żeby wybór był wspólny. Narzeczeni rozpoczynają wspólną drogę, którą dobrze jest zacząć od wspólnego Słowa przeznaczonego specjalnie dla nich. Jest wiele sposobów wyboru: można poradzić się przyjaciół, zaprzyjaźnionego księdza albo razem przeczytać fragmenty, pomodlić się i zastanowić się nad tym, które z nich są najbliższe waszej relacji.

 

Może jest to historia Sary i Tobiasza? A może fragment Pieśni nad Pieśniami, nieco innej od zazwyczaj czytanego Hymnu o miłości? Zadbajcie o to, aby czytania poruszyły wasze serca w tym szczególnym dniu.

 

Zaangażujcie bliskich

 

Wybór czytań to dopiero początek. Kiedy zdecydujecie się już, co chcecie usłyszeć w trakcie Mszy, możecie pomyśleć o tym, czy chcielibyście do czytania zaangażować swoich bliskich, przyjaciół, a może świadków waszego ślubu. To dobry pomysł na to, żeby uatrakcyjnić Mszę i zaciekawić gości.

 

Dla państwa młodych usłyszenie głosu bliskich podczas ślubu może być bardzo ważne. Czasami zdarza się, że narzeczeni sami czytają czytania i śpiewają psalm, ale  może to być kolejny, dodatkowy dla nich stres, dlatego warto skorzystać z pomocy bliskich, którzy mogą odciążyć ich od natłoku obowiązków dotyczących organizacji ślubu.

 

Módlcie się razem Pismem Świętym

 

Narzeczeństwo może być dobrym czasem na wspólne czytanie Pisma Świętego. Przygotowując się do przyjęcia sakramentu i rozpoczęcia nowej, wspólnej drogi, możecie również przygotowywać się do wspólnej drogi wiary i modlitwy. Spróbujcie znaleźć wygodną dla was formę modlitwy Pismem Świętym: modlitwa psalmami, czytanie fragmentów Pisma Świętego, dzielenie się refleksjami na ich temat.

 

Jeżeli już w narzeczeństwie zaczniecie żyć Pismem Świętym, to może przełożyć się na wasze późniejsze życie małżeńskie, a dylemat wyboru fragmentów na ceremonię ślubną nie będzie już niczym trudnym.