Co znaczy "ślubuję ci miłość"? Mamy na to 3 odpowiedzi

Julia Bondyra Julia Płaneta / wybieramymilosc.pl
data29.07.2018 08:00

(fot. shutterstock.com / aj)

Zastanawialiście się kiedyś, co tak naprawdę sobie przysięgamy w momencie ślubu? Czym są te obietnice? Zacznijmy od miłości.

 

"Ślubuję Ci miłość, wierność i uczciwość małżeńską oraz że Cię nie opuszczę aż do śmierci"

 

Ślubuję Ci miłość

 

Zacznijmy od pierwszego ślubowania. Brzmi poważnie, prawda? A jak to może wyglądać w praktyce? Spróbujmy przełożyć to na konkret.

 

Miłość codzienności

 

Czy chcecie ślubować sobie miłość codzienności? To te momenty, kiedy pamiętacie o drugim kubku herbaty; kiedy marudząc, wynosicie w końcu śmieci; kiedy kolejny raz zamykacie niedomknięte szafki w kuchni; kiedy wycieracie razem dżem z podłogi.

 

To te chwile kiedy wyciągacie drugą osobę na spacer, bo widzicie, że bardzo tego potrzebuje i robicie to pomimo całodniowego zmęczenia. Kiedy robiąc codzienne zakupy pamiętacie, żeby kupić jego ulubioną rzodkiewkę. Kiedy kupujecie kwiatki bez okazji, kiedy każdy dzień jest okazją do podarowania sobie miłości.

 

Jaką codzienność chcecie sobie ślubować?

 

Miłość przyjaźni

 

Czy chcecie ślubować sobie miłość przyjaźni? To towarzyszenie w trudnych i radosnych chwilach. To obejmujące ramię po utracie pracy, to przytulenie po śmierci kogoś bliskiego, to wysłuchanie naszych lęków i zranień. To pytanie "jak się masz?" i wysłuchanie długiej historii emocji z całego dnia.

 

To wspólne radości, wycieczki górskie i rowerowe, wypady za miasto, odwiedziny przyjaciół i rodziny, siedzenie przy ognisku albo zbieranie grzybów w lesie. To wspólne robienie niedzielnych obiadów i podróżowanie po świecie. To bycie razem we wszystkim.

 

Jaką przyjaźń chcecie sobie ślubować?

 

Miłość bliskości

 

Czy chcecie sobie ślubować miłość bliskości? To chęć i otwartość na bliskość, ale też cierpliwe uczenie się siebie nawzajem. To te momenty, kiedy z dnia na dzień orientujecie się, że jesteście trochę dalej od siebie i nie do końca wiecie dlaczego. To te chwile, kiedy świętujecie swoją bliskość i czujecie prawdziwą jedność.

 

>> Po co nam seks w małżeństwie? Są 3 powody

 

Czasem cierpliwie na siebie czekacie, a czasem brakuje Wam cierpliwości. Czasem jedno tęskni bardziej niż drugie. Nieraz długo czekamy na jeden gest albo potrzebujemy wiele czasu, żeby się do niego przekonać. Bywa, że tracimy balans pomiędzy spełnieniem własnych pragnień a pamiętaniu o potrzebach drugiej osoby.

 

Jaką bliskość chcecie sobie ślubować?

 

Jeśli szukasz wsparcia w związku, narzeczeństwie, małżeństwie, zapraszamy Cię do grupy na Facebooku.

 

* * *

 

Wybieramy miłość to projekt, który stwarza miejsce i przestrzeń w internecie dla par i narzeczonych. Dla tych, którzy chcą rozwijać swoje relacje i szukają na to sposobów.

 

Jeżeli chcecie dowiedzieć się więcej na temat narzeczeństwa i związków, zajrzyjcie na profil na Facebooku Wybieramy miłość.

 

Julia Płaneta - dziennikarka i redaktorka portalu DEON.pl, prowadzi bloga wybieramymilosc.pl.