Babska przyjaźń po ślubie. Co się zmienia?

niezawodnanadzieja.blog.deon.pl
data27.11.2018 07:00

(fot. shutterstock.com)

Pytania, które kiedyś postawił mi przyjaciel wracają do mnie co jakiś czas. Najważniejszy jest mąż. Jemu ślubowałam wierność, to że nie opuszczę i że będą go kochać nawet wbrew swoim uczuciom. A co z przyjaciółkami?

 

Która relacja jest dla ciebie najważniejsza? Komu ślubowałaś? Nie ślubowałam tego dzieciom, rodzicom, rodzeństwu ani przyjaciołom. Tylko jemu oddałam się na wyłączność.

 

Czy przyjaźń po ślubie jest dobra?

 

Jak najbardziej! Zamykanie siebie i małżonka w hermetycznym świecie samozachwytu jest niebezpieczne. Warto przewietrzyć swoje patrzenie, swoje myśli wśród ludzi. Kochając jego, kocham też innych - choć to zupełnie inna miłość.

 

Czy babska przyjaźń jest potrzebna?

 

Niezbędna! Każda z nas, kobiet, potrzebuje się czasem wygadać. Czasem chce nam się płakać, że okres przyszedł, a miały być dwie kreski na teście. Płaczemy, że szef nie rozumie i że dziecko nie słucha. Kto zrozumie cię tak, jak przyjaciółka? Nie mówię, że nie warto rozmawiać z mężem - wręcz przeciwnie. Ale kobieta kobiecie wsparciem. Bez dwóch zdań!

 

Kiedy taka przyjaźń jest zła?

 

Zła przyjaźń wydaje się być sprzecznością, czyż nie? Gdy na twojej drodze pojawi się wampir emocjonalny - to nie przyjaźń, uciekaj! Gdy przyjaciółka staje się ważniejsza niż mąż - zastanów się komu ślubowałaś! Kiedy spotykasz się z nią by pogadać, bo z mężem ci się nie chce - jest źle.

 

Są jakieś zasady takiej przyjaźni?

 

Ja wyznaję dwie - nigdy nie mów źle o swoim mężu i zachowuj dla siebie to co powinno zostać między małżonkami. To nie oznacza, że nie możesz się wygadać czy poradzić, gdy jesteście w konflikcie. Pamiętaj jednak, że to między małżonkami relacja powinna być najważniejsza.

 

Druga - czas z mężem jest ważniejszy niż z przyjaciółką. Nie oznacza to by z nikim się nie spotykać - wręcz przeciwnie. Stając jednak przed wyborem - mąż, a ona - wybierz męża. Przyjaciółka poczeka. A relacja z mężem może już nie wrócić do stanu sprzed odrzucenia.

 

Moje drogie Przyjaciółki - jesteście mi szczęściem i radością. Dziękuję Wam za to, że jesteście ze mną bez względu na wszystko! Jesteście, gdy się cieszę i gdy płaczę. Bez Was moje życie byłoby jak paleta bez barw!

 

Tekst ukazał się pierwotnie na blogu niezawodnanadzieja.blog.deon.pl