Zastanawiałeś się czym tak naprawdę jest przyjaźń? Lepszej odpowiedzi nie znajdziesz

Blogi patrzaczgory.blog.deon.pl
data09.06.2018 07:00

(fot. Elijah M. Henderson / Unsplash)

Zabieranie się za tekst o przyjaźni kojarzy mi się z próbą przejścia jakiejś niesamowicie wysokiej góry. Dla mnie to trochę szaleństwo, brawura i swojego rodzaju głupota.

 

Nie uda mi się nawet choć trochę ująć w słowa to, czego doświadczyłem w ciągu całego mojego życia, a co wyraźnie zobaczyłem, poprzez filmowy obraz w czasie kolejnej już nocy spędzonej w kinie na maratonie reżyserskich wersji kultowego filmu "Władca Pierścieni". Spróbuję przynajmniej liznąć tego, co zobaczyłem w tym filmie po raz kolejny. Kilka scen rozwala mnie zawsze bardzo mocno.

 

Co znaczy dane słowo?

 

Kiedy Frodo decyduje się odejść i pokonać dalszą część drogi do Mordoru w samotności, Sam ryzykuje swoje życie, wchodząc do głębokiej rzeki nieumiejąc pływać. Co to oznacza?

 

"Obiecałem!" - mówi Samwise.

 

Wartość obietnicy, danego słowa - to sprawa honoru, ale i miłości, którą obdarza się przyjaciela. Kiedy dobrze nam się układa i zgadzamy się w tym, co nas dotyczy, wszystko jest w porządku. Spędzamy razem czas, razem się bawimy, rozmawiamy. Sprawdzianem staje się śmiertelna próba, której zostaje poddany młody Baggins. Sam wpatrując się głęboko w oczy Froda zapewnia go, że ta trasa, choć przeznaczona Frodowi, staje się przez miłość również jego udziałem. I nie ma bata - pójdą tam razem! Czy to nie jest fantastyczne?!

 

Życie - jakkolwiek patetycznie to zabrzmi - to pole bitwy. Dostajemy raz za razem albo cios, albo wiatr w skrzydła. W każdym razie, bez przerwy z czymś się zmagamy. Kompan, który idzie obok Ciebie, nazywając się przyjacielem, nigdy nie zastąpi Cię w wykonaniu tego, co jest Twoim zadaniem. Pierścień, który trzeba zniszczyć to Twoje brzemię. Nie ma innej opcji. Nikt nie wyręczy Cię w wykonaniu i spełnieniu swojego zadania, powołania, posłannictwa. Ale jak daleko doszedł by Frodo, gdyby nie miecz Aragorna, łuk Legolasa, topór Gimliego? Drużyna to drużyna. Wszyscy mają inne zadania, ale cel ten sam. I kiedy pod samą już Górą Przeznaczenia Frodo pada ze zmęczenia, Samwise bierze go na swoje barki i potykając się co krok, niesie go do celu, który choć tak blisko, wydaje się być nie do zdobycia.

 

Przyjaźń często rozbija się o codzienność

 

W nadętych słowach każdy z nas jest dobry! Ale kiedy trzeba poświęcenia - no to tu już bywa różnie. Zrezygnować z siebie, żeby oddać siły w służbie druha - to zadanie, które weryfikuje niejedną znajomość. Przyjaźń to dbanie o najmniejsze detale. To wiedza o tym, co dzieje się w drugim, nieustanna ciekawość i pragnienie spotkania. Przyjaźń to ciągłe życzenie komuś jak najlepiej, to bycie blisko szczególnie wtedy, kiedy ktoś rozsypany i rozwalony na kawałki próbuje poskładać siebie w całość. Wydaje mi się, że wtedy najważniejsze jest po prostu bycie. Podnosisz głowę za tego, który zgięty w pół, swój wzrok ma utkwiony w ziemi. Wtedy błogosławisz jego problem, jego łzy. Modlisz się. Oddajesz. Niesiesz jak Sam Froda, albo jak czterech niosło paralityka. Bycie obok w trudnym doświadczeniu to sedno każdej przyjaźni!

 

"Cieszę się że jesteś ze mną, Samie. Tutaj, w ostatniej godzinie świata" - powiedział Frodo do Sama, doceniając wspólną wyprawę.

 

Sami dobrze wiecie, jak bardzo ważna jest troska, a zwykły SMS o treści: "Co tam?" napisany bez powodu, potrafi wywołać nieprawdopodobnie duży uśmiech i radość. I ja osobiście - doceniam każdą taką wiadomość! Traktuje ją jako wyraz głębokiej sympatii!

 

Wiem też, że każdy taki przyjaciel to łaska! I nie wierzę w utarty stereotyp, że przyjaciela można mieć tylko jednego.

 

Za każdego życzliwego mi człowieka - szczerze Bogu dziękuję! A skoro obdarzył mnie co najmniej kilkoma przyjaciółmi to oznacza, że jest dla mnie bardzo dobry i bardzo hojny. Że jest po prostu #najlepszy!

 

***

 

Tekst pochodzi z bloga patrzaczgory.blog.deon.pl

 

Twoje teksty również mogą ukazywać się na DEON.pl, jeśli chcesz dołączyć do społeczności naszych blogerów napisz do nas. Instrukcję znajdziesz tutaj>>