Pompeje: para prezydencka zwiedziła wystawę prac Igora Mitoraja

KAI / kw
data04.06.2016 13:09

(fot. By Juan de Dios Santander Vela from Granada, Spain (Hollow face) [CC BY-SA 2.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0)], via Wikimedia Commons)

Prezydent Andrzej Duda z małżonką Agatą rozpoczęli wizytę w Republice Włoskiej i Stolicy Apostolskiej. Jej pierwszym punktem jest Neapol. W sobotę przed południem Para Prezydencka odwiedziła Pompeje, gdzie prezentowana jest wystawa prac polskiego rzeźbiarza Igora Mitoraja.

 

W ruinach Pompei prezydentowi i jego żonie towarzyszyli m.in.: sekretarz włoskiego Ministerstwa Kultury Antimo Cesaro, kierownik prac archeologicznych w Pompejach Massimo Osanna oraz burmistrz Pietrasanta Massimo Mallegni (to w tym włoskim mieście mieszkał Igor Mitoraj).

 

Na prezentowaną w Pompejach wystawę polskiego artysty składa się niemal 30 monumentalnych rzeźb. Wykonane z brązu, są inspirowane sztuką antyczną i zostały wkomponowane w ruiny starożytnego miasta, zniszczonego podczas wybuchu Wezuwiusza.

 

Już podczas przygotowań do ekspozycji, w kwietniu br., rzeźby budziły ogromne zainteresowanie turystów odwiedzających Pompeje. W połowie maja wystawę otworzył Prezydent Włoch Sergio Mattarella. Tamtejsze media nazwały ekspozycję "jedną z najlepszych inicjatyw artystycznych w Pompejach".

 

Zmarły w 2014 roku Igor Mitoraj przez kilka dziesięcioleci mieszkał i tworzył w Toskanii we Włoszech. W Polsce był raczej niedoceniany, za to na świecie, jego prace cieszyły się ogromnym uznaniem. We Włoszech był jednym z najbardziej znanych i podziwianych artystów.

 

Wśród prac Mitoraja są również dzieła sakralne. To spod jego ręki wyszły drzwi do kościoła jezuitów przy ulicy Świętojańskiej w Warszawie, a także wrota do bazyliki Santa Maria degli Angeli e dei Martiri w Rzymie.

 

Jego dzieła znajdują się m.in. w zbiorach Muzeów Watykańskich. Figury Maryi i Archanioła Gabriela, rzeźba zatytułowana "Wizyta u Maryi", zdobią wejście w pobliżu Pinakoteki. Muzeum nabyło również inną rzeźbę Mitoraja: złożone ręce z marmuru.

 

Po południu Andrzej Duda złoży kwiaty pod tablicą upamiętniającą mieszkającego w Neapolu Gustawa Herlinga-Grudzińskiego i odwiedzi wystawę poświęconą temu pisarzowi.

 

Wieczorem polska delegacja z prezydentem na czele wyląduje w Rzymie, by w niedzielę na placu św. Piotra uczestniczyć w kanonizacji o. Stanisława Papczyńskiego.