Rozmowa przywódców Niemiec, Francji, Rosji i Ukrainy

PAP / pk
data18.04.2017 10:56

(fot. shutterstock.com)

Władze Niemiec. Francji, Rosji i Ukrainy nadal dążą do politycznego rozwiązania konfliktu w Donbasie. Przywódcy czterech krajów tworzących tzw. grupę normandzką potwierdzili swoje stanowisko w rozmowie telefonicznej przeprowadzonej w poniedziałek wieczorem.

 

O rozmowie poinformowała we wtorek w Berlinie przedstawicielka biura prasowego niemieckiego rządu.

 

Kanclerz Angela Merkel oraz prezydenci Francois Hollande, Władimir Putin i Petro Poroszenko opowiedzieli się za ścisłym przestrzeganiem zawieszenia broni we wschodniej Ukrainie. Wezwali ponadto strony konfliktu do postępów w wymianie jeńców. Za niepokojące uznali pojawiające się ostatnio zagrożenia wobec członków misji obserwacyjnej OBWE.

 

Uczestnicy rozmowy telefonicznej wyrazili ponadto nadzieję, że spotkanie w gronie przywódców czterech państw będą mogły być kontynuowane także po wyborach prezydenckich we Francji, w których nie startuje Hollande.

 

Wspólny komunikat po rozmowach opublikowała też we wtorek rano służba prasowa prezydenta Ukrainy Petra Poroszenki.

 

Agencja Interfax-Ukraina zauważa, że tekst komunikatu po rozmowach przywódców Ukrainy, Niemiec, Francji i Rosji pojawił się po północy z poniedziałku na wtorek na stronie internetowej Kremla, lecz nie zaznaczono, że jest to wspólny komunikat. Źródło zbliżone do rozmów powiedziało agencji Interfax-Ukraina, że ich uczestnicy uzgodnili, że we wtorek rano opublikują - jak podkreślił - "wspólny" komunikat, lecz Rosja naruszyła te ustalenia.

 

- Strony uzgodniły, że opublikują wspólny komunikat dla prasy we wtorek rano, tymczasem Rosja naruszyła te uzgodnienia i przedstawiła tekst jako swój nocą - powiedział rozmówca agencji.

 

Jak pisze agencja dpa, pomimo uzgodnionego na okres świąt wielkanocnych rozejmu podczas walk z prorosyjskimi separatystami w Donbasie zginął w ubiegłym tygodniu ukraiński żołnierz. W konflikcie zbrojnym we wschodniej Ukrainie zginęło dotychczas około 10 tys. osób. Berlin, Paryż, Moskwa i Kijów od czerwca 2014 roku dążą do pokojowego zakończenia konfliktu.