"Mechanizm stałej relokacji nie rozwiązuje problemu"

PAP / kk
data18.05.2017 12:10

(fot. PAP/Paweł Czarny)

Mechanizm stałej relokacji uchodźców nie rozwiązuje problemu - powiedział w czwartek w Brukseli szef MSWiA Mariusz Błaszczak. Jak podkreślił, priorytetem polskiego rządu jest bezpieczeństwo.

 

Błaszczak uczestniczy w Brukseli w spotkaniu unijnych ministrów odpowiedzialnych za sprawy wewnętrzne, którzy mają dyskutować m.in. nad reformą unijnej polityki azylowej i solidarności pomiędzy państwami członkowskimi w kontekście przyjmowania uchodźców.

 

"Jesteśmy przekonani o tym, że mechanizm stałej relokacji (uchodźców) problemu nie rozwiązuje" - powiedział dziennikarzom Błaszczak. "Nie ma takiej możliwości żebyśmy sobie wybierali, kogo mamy przyjąć. Ci którzy mówią, że możemy przyjąć kobiety albo dzieci, nie wiedzą, co mówią" - dodał.

 

Jak podkreślił priorytetem rządu jest bezpieczeństwo. Polski rząd udziela pomocy tym, którzy jej potrzebują - podkreślił Błaszczak.

 

We wrześniu 2015 roku państwa członkowskie UE zgodziły się na przeniesienie 160 tys. uchodźców z Włoch oraz Gracji; termin na zakończenie działań wyznaczono na wrzesień 2017 roku. Dotychczas tylko nieco ponad 18 tys., czyli około 11 proc. ustalonej liczby osób, zostało faktycznie przeniesionych.