Premierzy Polski i Albanii: będziemy rozwijać i umacniać relacje pomiędzy Polską i Albanią

PAP / jp
data06.12.2017 16:30

(fot. PAP/Paweł Supernak)

- Relacje pomiędzy Polską i Albanią są bardzo dobre; będziemy je rozwijać i umacniać - oświadczyli w środę w Warszawie premierzy Polski i Albanii: Beata Szydło oraz Edi Rama; zapowiedzieli współpracę na rzecz przystąpienia Albanii do UE m.in. poprzez utworzenie Konferencji Tirańskiej.

 

Premier Albanii Edi Rama przebywa w Warszawie z oficjalną wizytą. Beata Szydło na konferencji prasowej, po spotkaniu z Ramą zauważyła, że w tym roku obchodzimy 80-lecie nawiązania stosunków dyplomatycznych pomiędzy Polską a Albanią. Jak dodała, środowe rozmowy w Warszawie potwierdziły, że relacje między obydwoma krajami bardzo dobre.

 

- Będziemy je rozwijać, będziemy je umacniać - szefowa polskiego rządu. Poinformowała, że podczas rozmów omówione zostały obszary, w których oba państwa współpracują oraz te, w których ma nastąpić pogłębienie współpracy.

 

Premier zadeklarowała, że Polska chce pomóc i włączyć się w proces negocjacyjny dot. przystąpienia Albanii do Unii Europejskiej.

 

- Mamy doświadczenie (...) z procesu akcesji i będziemy służyli Albanii tym doświadczeniem tak, aby jak najszybciej i najlepiej przygotowała się do procesu rozpoczęcia negocjacji. Mamy nadzieję, że Komisja Europejska doceni te reformy, które Albania już wprowadziła i w połowie 2018 r. będzie ogłoszona data otwarcia negocjacji ws. akcesji Albanii do UE - powiedziała Szydło.

 

Zaproponowała też albańskiemu premierowi poszerzenie dotychczasowej współpracy w dziedzinie integracji europejskiej i utworzenie Konferencji Tirańskiej, czyli - jak mówiła - dwustronnego forum konsultacyjnego, w ramach którego Polska będzie przekazywać Albanii doświadczenie administracji publicznej w okresie transformacji ustrojowej i negocjacji z UE.

 

Edi Rama ocenił, że propozycja premier Szydło utworzenia Konferencji Tirańskiej jest dla jego kraju wielką szansą.

 

- Przyjmujemy to zaproszenie i inicjatywę z wielkim szacunkiem i wielkimi podziękowaniami - mówił.

 

- Oceniamy, że Polska jest dla nas modelem, jako kraj, który przeszedł przez transformację ustrojową: od kraju znajdującego się w bliku komunistycznym, do kraju, który dziś w UE odgrywa czołową rolę. Bez dwóch zdań, byliśmy, jesteśmy i będziemy bardzo wdzięczni Polsce za wsparcie naszych planów integracji europejskiej - podkreślił premier Albanii.

 

Jak dodał, bardzo ważna jest dla niego także polska gotowość do włączenia się w proces berliński i przewodniczenia jemu w roku 2019. Proces berliński to inicjatywa, której celem jest wsparcie unijne dla państw aspirujących do bycia członkami Wspólnoty.

 

- Doceniamy to, co Polska robi i chcemy z tego korzystać - powiedział szef albańskiego rządu.

 

Szydło poinformowała, że z premierem Albanii rozmawiała również o możliwościach inwestycyjnych i doświadczeniach Polski przy wprowadzaniu reform w służbie zdrowia oraz reform społecznych.

 

Jak wskazała, Albania jest coraz chętniej wybieranym przez Polaków państwem, jako miejsce wypoczynku, a co za tym idzie, współpraca państw w ramach relacji turystycznych pogłębia się.

 

- Polscy turyści są bardzo życzliwie nastawieni do podróży do Albanii, chwalą sobie pobyt w Albanii i to jest coraz bardziej zauważalne - zaznaczyła Szydło.

 

Także Rama podkreślił, że jednym z najważniejszych punktów rozwoju w relacjach polsko-albańskich jest turystyka. Jak dodał od stycznia do października b.r. do Albanii przybyło około 74 proc. więcej turystów, niż w zeszłym roku.

 

- W tym kontekście bardzo prosiłem panią premier, aby zachęcić polskiego przewoźnika LOT, by ustanowił bezpośrednie połączenie między Warszawą, a Tiraną, co byłoby z korzyścią dla obu krajów - mówił premier Albanii.

 

- Podczas spotkania z panią premier rozmawialiśmy o szeregu ważnych kwestiach. Istnieje pełna zgodność, że między nami jest bardzo duży potencjał rozwoju stosunków gospodarczych i handlowych - podkreślił Rama.

 

Premier Albanii podziękował premier Szydło za ciepłe i przyjacielskie powitanie, konstruktywną rozmowę oraz deklarację pomocy. Złożył też serdeczne życzenia z okazji 150. rocznicy urodzin marszałka Józefa Piłsudskiego.

 

Po konferencji prasowej premier Szydło wraz z premierem Ramą udali się na polsko-albańskie Forum Biznesu, w trakcie którego nastąpi podpisanie memorandum o współpracy pomiędzy Krajową Izbą Gospodarczą i Izbą Handlowo-Przemysłową z Tirany.