Księga z życzeniami od częstochowian z okazji stulecia niepodległości

PAP / ms
data12.06.2018 11:52

(fot. shutterstock.com/igorstevanovic)

Grupa częstochowian wraz ze Stowarzyszeniem "Mieszkańcy Częstochowy" chce zebrać jak największą liczbę podpisów pod życzeniami z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

 

Znajdą się one w specjalnej księdze, która trafi do kapsuły czasu. O akcji "Mieszkańcy Częstochowy dla Niepodległej" mówili podczas wtorkowej konferencji prasowej jej organizatorzy.

 

Wiceprzewodniczący rady miasta i lider "Mieszkańców Częstochowy" Marcin Maranda powiedział, że specjalne życzenia i zbieranie podpisów to pomysł osób związanych ze stowarzyszeniem - uznały one, że będzie to dobry sposób uczczenia okrągłej rocznicy odzyskania niepodległości.

 

Życzenia podpisane przez częstochowian znajdują się w specjalnej księdze, która ma skórzaną oprawę i liczy trzysta stron. Na oprawie jest napis: "Mieszkańcy Częstochowy dla Niepodległej, 11 listopada 2018".

 

Zbieranie podpisów rozpocznie się w przyszłym tygodniu. "Nie mamy jeszcze szczegółowego harmonogramu, ale będziemy chcieli wystawiać księgę w miejscach szczególnie uczęszczanych przez mieszkańców. Wykorzystamy też takie okazje, jak imprezy sportowe i kulturalne, cieszące się sporą frekwencją" - wskazał Maranda.

 

Księga z życzenia zostanie 10 listopada zamknięta w specjalnej kapsule czasu i zdeponowana w jednym z częstochowskich muzeów. Według Marandy, w grę wchodzą trzy miejsca - Muzeum Częstochowskie, Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II oraz Jasna Góra.

 

Kapsułę czasu przygotują górale - artyści rzeźbiarze z okolic Wisły i Ustronia. Zostanie wykonana z drewna i wzmocniona metalowymi obiciami. Organizatorzy akcji, po sugestiach mieszkańców, nie wykluczają zgłoszenia życzeń do Księgi rekordów Guinnessa.

 

Organizatorzy chcieliby, żeby kapsuła z księgą została wystawiona na widok publiczny w dwusetną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, czyli dopiero za sto lat.