Małopolskie: w przyszłym tygodniu wstępne podsumowanie strat po ulewach

PAP / jp
data21.07.2018 14:30

(fot. PAP/Grzegorz Momot)

W przyszłym tygodniu można spodziewać się wstępnego podsumowania strat spowodowanych przez ulewne deszcze, które dotknęły południową Małopolskę - powiedziała PAP w sobotę rzeczniczka wojewody małopolskiego Joanna Paździo.

 

- Na razie strażacy pomagają mieszkańcom miejscowości dotkniętych przez żywioł w sprzątaniu, a później komisje będą szacowały straty. Dotychczas siedem samorządów zadeklarowało, że wystąpi o środki z budżetu państwa na wypłatę zasiłków dla poszkodowanych w wyniku ulewnych deszczy - dodała rzeczniczka.

 

O środki z rezerwy celowej budżetu państwa zamierzają wystąpić gminy: Ochotnica Dolna, Dobra, Nowy Targ, Kamienica, Krościenko nad Dunajcem oraz miasto i gmina Limanowa.

Pracownicy Urzędu Wojewódzkiego wysłali zapytania o pomoc do 50 ośrodków pomocy społecznej, które są na terenie gmin dotkniętych klęską żywiołową w powiatach: limanowskim, nowotarskim, tatrzańskim, suskim i gorlickim.

 

Na wtorek wojewoda małopolski Piotr Ćwik zwołał sztab, który ma wstępnie podsumować straty wyrządzone ulewami.

 

- Jeżeli chodzi o straty w infrastrukturze komunalnej, najpierw podsumowuje je komisja gminna, a później jest to weryfikowane przez komisję wojewódzką. Dalej jest uruchamiana procedura wypłaty środków pieniężnych - wyjaśniła Paździo.