W Muzeum Powstania Warszawskiego spotkanie z powstańcami, prezydent wręczy im odznaczenia

PAP / kk
data29.07.2018 12:37

(fot. PAP/Radek Pietruszka)

W niedzielę w południe rozpoczęło się w Muzeum Powstania Warszawskiego spotkanie, podczas którego prezydent Andrzej Duda wręczy powstańcom warszawskim ordery i odznaczenia państwowe. Wcześniej prezydent złożył kwiaty przed tablicą upamiętniającą prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

 

Niedzielne spotkanie z powstańcami w Muzeum Powstania Warszawskiego to jedna z uroczystości związanych z obchodami 74. rocznicy Powstania Warszawskiego.

 

Przed spotkaniem prezydent złożył kwiaty pod znajdującą się na fasadzie siedziby muzeum tablicą upamiętniającą prezydenta Lecha Kaczyńskiego, który był inicjatorem powstania tej placówki.

 

Muzeum Powstania Warszawskiego powstało w 2004 r. Najważniejsze decyzje dotyczące przyszłej placówki zapadły na spotkaniu Lecha Kaczyńskiego, ówczesnego prezydenta m.st. Warszawy, z powstańcami warszawskimi w lipcu 2003 r. Ustalono m.in. przyszłą lokalizację - wybrano budynek dawnej elektrowni tramwajowej przy ul. Przyokopowej. Wówczas to Lech Kaczyński obiecał powstańcom, że nowoczesne muzeum będzie gotowe na 60. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego.

 

Powstanie Warszawskie, które wybuchło 1 sierpnia 1944 r., było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie.