Szczerski: prezydent w Australii i N. Zelandii poruszy m.in. kwestie polityczne, gospodarcze i obronne

PAP / pk
data10.08.2018 11:41

(fot. dominika zarzycka / Shutterstock.com)

Pierwsza wizyta polskiego prezydenta w Australii i Nowej Zelandii skupi się wokół kwestii politycznych, gospodarczych, obronnych i polonijnych - zapowiedział w piątek szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.

 

Jak zaznaczył prezydencki minister, 6-dniowa wizyta Andrzeja Dudy w tych krajach to wydarzenie, któremu "przez strony przyjmujące została nadana najwyższa dyplomatyczna ranga", czemu towarzyszy pełne zaangażowanie Australii i Nowej Zelandii w organizację oraz "jeśli chodzi o ponoszenie istotnej części kosztów wizyty pana prezydenta w tych krajach".

 

- Ta wizyta będzie miała cztery wymiary: polityczny, gospodarczy, obronny i polonijny - zapowiedział Szczerski. Jak dodał, program przewiduje "rozmowy polityczne ze wszystkimi najważniejszymi politykami w obu krajach". - W Australii z premierem tego państwa (Malcolmem Turnbullem - PAP), któremu (...) towarzyszyć będzie grono najważniejszych konstytucyjnych ministrów Australii: minister spraw zagranicznych, obrony narodowej, gospodarki, przemysłu zbrojeniowego - zaznaczył.

 

Poinformował, że "prezydent spotka się także z gubernatorem generalnym Australii (Peterem Cosgrovem - PAP), z liderem opozycji oraz z gubernatorami dwóch stanów, które będzie odwiedzał w ramach Australii, czyli stanu Wiktoria i stanu Południowa Walii".

 

Z kolei w Nowej Zelandii - jak mówił - planowane są spotkania Dudy z gubernator generalną tego państwa (Patricią Lee Reddy - PAP), z szefową rządu (Jacindą Ardern - PAP) oraz z liderem opozycji.

 

Szczerski wskazał, iż podczas wizyt przewidziane jest również podpisanie "umów i dokumentów bilateralnych", dotyczących m.in. współpracy obronnej.

 

Wśród tematów politycznych, które łączą Polskę z Australią i Nową Zelandią, Szczerski wymienił rolę obu krajów w globalnej architekturze bezpieczeństwa, sytuację w regionie południowego Pacyfiku, politykę Rosji i Chin, współpracę ze Stanami Zjednoczonymi, rozmowy o umowie o wolnym handlu z Unią Europejską, a także problematykę klimatyczną w kontekście planowanego na grudzień szczytu COP24 w Katowicach.

 

Jak zapowiedział prezydencki minister, podczas wizyty planowane jest ponadto polsko-australijskie forum energetyczne z udziałem przedstawicieli największych polskich i australijskich firm tego sektora.