TPN: petardy to śmiertelne niebezpieczeństwo dla dzikich zwierząt

PAP / pk
data31.12.2018 13:47

(fot. shutterstock.com)

Władze Tatrzańskiego Parku Narodowego apelują do turystów chcących przywitać nowy rok w Tatrach, aby nie odpalali tam petard i zachowywali się cicho. Szczególnie narażone na niebezpieczeństwo wywołane hukiem są niedźwiedzie, które mogą się wybudzić ze snu zimowego.

 

- Spłoszone zwierzęta mogą ulec śmiertelnym wypadkom podczas panicznej ucieczki. Szczególnie musimy teraz dbać o gawrujące niedźwiedzie, które wybudzone ze snu, mogą nie przetrwać - wyjaśnił dyrektor TPN Szymon Ziobrowski. - Dla dzikich zwierząt noc sylwestrowa powinna być taka jak i inne noce w roku - dodał.

 

Od kilku lat władze TPN organizują akcję informacyjną "Nie strzelaj w sylwestra!". Co roku z tej okazji powstaje ilustrujący przestraszone hukiem petard zwierzęta plakat tworzony przez innego artystę. Dotychczas plakaty takie stworzyli znani ilustratorzy, jak: Krzysztof Kokoryn, Dawid Ryski, Aleksandra Woldańska-Płocińska i Katarzyna Bogucka. W tym roku plakat Gosi Herby przedstawia wystraszonego wystrzałem fajerwerków niedźwiedzia.

 

Każdego roku w noc sylwestrową na tatrzańskie szlaki wyruszają setki turystów chcących w otoczeniu szczytów przywitać nowy rok. Spontaniczne zabawy sylwestrowe organizowane są w tatrzańskich schroniskach.