Tatry: dużych rozmiarów śnieżna lawina zeszła ze zboczy Rysów porywając pięć osób

PAP / pch
data30.01.2019 12:41

(fot. mikolajn / Shutterstock)

Dwie osoby porwane w środę przez śnieżną lawinę w Tatrach zostały ciężko ranne, a kolejne trzy doznały lżejszych obrażeń. Dużych rozmiarów lawina zeszła w środę ze zboczy najwyższego szczytu w Polsce - Rysów.

 
"Poszkodowany, który najdłużej przebywał pod lawiną, zostanie przetransportowany śmigłowcem do jednego z krakowskich szpitali. Kolejny ciężko ranny turysta trafił do zakopiańskiego szpitala. Kolejni poszkodowani, m.in. z urazami kończyn, będę sukcesywnie na pokładzie śmigłowca transportowani na dół" - powiedział ratownik TOPR Stanisław Krzeptowski-Sabała.
 
O wypadku ratowników TOPR powiadomił świadek zdarzenia. Na miejsce na pokładzie śmigłowca od razu wyruszyli ratownicy TOPR.
 
(fot. PAP/Grzegorz Momot)
 
W Tatrach obowiązuje drugi, umiarkowany stopień zagrożenia lawinowego. Oznacza to, że wyzwolenie lawiny jest możliwe zwłaszcza przy dużym obciążeniu dodatkowym, przede wszystkim na stromych stokach.
 
(fot. PAP/Grzegorz Momot)
 
W poniedziałek minęła 16. rocznica najtragiczniejszej śnieżnej lawiny w Tatrach, która zeszła ze szlaku na Rysy porywając licealistów z Tychów. 28 stycznia 2003 r. pod potężną lawiną zginęło osiem osób.
 

MIJA 15 LAT OD TRAGICZNEJ LAWINY POD RYSAMI Dziś rocznica pamiętnej lawiny, która na szlaku na Rysy porwała grupę...

Opublikowany przez Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe - TOPR Niedziela, 28 stycznia 2018