Poznań: festiwal twórczości osób dojrzałych w tym roku po raz 10.

PAP / ms
data23.06.2019 15:21

(fot. depositphotos.com)

Po raz 10. w Poznaniu odbędzie się Festiwal Niezależnej Twórczości Filmowej i Fotograficznej Osób Dojrzałych "Wyścig Jaszczurów". To unikatowe w skali kraju wydarzenie kierowane jest do seniorów z całego kraju.

 

Jak poinformował PAP organizator przedsięwzięcia, prezes Towarzystwa PTAAAK Krzysztof Wodniczak, rozpoczęło się przyjmowanie zgłoszeń do jubileuszowej edycji festiwalu; dojrzali twórcy mają czas do połowy października.

 

"W pokazie konkursowym mogą uczestniczyć filmy i fotografie zrealizowane przez twórców, którzy w dniu zgłaszania filmu lub fotografii mają ukończone co najmniej 60 lat. W przypadku pracy zbiorowej przynajmniej jeden z twórców musi mieć ukończone 60 lat" - podał Wodniczak.

 

Jak dodał, utwory zgłaszane na konkurs nie mogą być realizacjami komercyjnymi, nie mogą mieć charakteru reklamowego lub promocyjnego. Każdy autor może zgłosić maksymalnie trzy filmy i 10 fotografii lub trzy cykle zdjęć. Przegląd filmów, które zostaną wyłonione do finału konkursu odbędzie się w ostatnim kwartale roku.

 

"Dziesiąta edycja festiwalu Wyścig Jaszczurów to dla seniorów kolejna szansa na odkrycie w sobie talentów filmowych i fotograficznych. Przy okazji konkursu honorujemy - poza uczestnikami - artystów, muzyków, plastyków, animatorów kultury, którzy poświęcają swój wolny czas i środki na ochronienie i kultywowanie pasji jaką jest filmowanie i fotografowanie" - powiedział Krzysztof Wodniczak.

 

Zdaniem prezesa Towarzystwa PTAAAK, wyniki dotychczasowych dziewięciu edycji festiwalu udowodniły, że takie wydarzenie jest potrzebne. "Dzięki temu przedsięwzięciu pojawiło się wielu znakomitych realizatorów filmowych oraz wybornych fotografów - niektórzy zadebiutowali właśnie na naszym festiwalu" - podkreślił.

 

"Wyścig Jaszczurów" to - według pomysłodawców przedsięwzięcia - jedyna w Polsce impreza filmowa adresowana do osób posiadających "poważne doświadczenie życiowe", stworzona na przekór innym niezależnym przeglądom filmowym, których organizatorzy zaczęli wprowadzać ograniczenia wiekowe dla twórców.