Tusk spotkał się z szefem Parlamentu UE

PAP / ptsj
data02.12.2014 18:42

(fot. PAP/EPA/STEPHANIE LECOCQ)

Nowy szef Rady Europejskiej Donald Tusk spotkał się we wtorek z przewodniczącym Parlamentu Europejskiego Martinem Schulzem. "To było doskonałe spotkanie przyjaciół" - powiedział Schulz dziennikarzom po rozmowie.

 

"Donald Tusk i ja jesteśmy przyjaciółmi od dawna i bardzo się cieszę, że Donald objął przewodnictwo w Radzie Europejskiej" - powiedział Schulz.

 

Poinformował, że rozmowa dotyczyła "listy problemów, które są przed nami": budżetu UE na 2015 rok, co do przyjęcia którego PE i kraje UE nie zdołały się dotąd porozumieć, planu inwestycyjnego KE wartego 315 mld euro, spraw międzynarodowych, relacji ze wschodnimi sąsiadami UE jak również negocjacji nad umową handlową z USA.

 

"Wychodzę ze spotkania z optymizmem co do naszej przyszłej współpracy. Czasem współpraca ta zależy od personalnych relacji" - powiedział szef PE. Dodał, że obaj z Tuskiem są w tym samym wieku, grają w piłkę nożną, a jego (Schulza) żona urodziła się w Szprotawie, dlatego czuje emocjonalną więź z Polską.

 

Schulz wyraził też nadzieję, że już wkrótce nowy szef Rady Europejskiej pojawi się w europarlamencie, by zdać europosłom relację z grudniowego szczytu UE (18-19 grudnia), któremu będzie przewodniczył.

 

Donald Tusk objął funkcję przewodniczącego Rady Europejskiej w poniedziałek. We wtorek spotkał się też z prezydentem Afganistanu Aszrafem Ghanim.