Apel do Turcji o uwolnienie włoskiego dziennikarza

PAP / sz
data19.04.2017 20:50

(fot. PAP/EPA/DENIZ TOPRAK)

Szef MSZ Włoch Angelino Alfano w telefonicznej rozmowie z szefem tureckiej dyplomacji Mevlutem Cavusoglu w środę zaapelowal o natychmiastowe uwolnienie włoskiego dziennikarza i dokumentalisty Gabriele Del Grande, który został zatrzymany przy granicy z Syrią.

 

34-letniego Del Grande aresztowano 10 kwietnia, gdy robił wywiad z syryjskimi uchodźcami.

 

We wtorek Del Grande, bloger, dziennikarz i filmowiec, rozpoczął strajk głodowy, domagając się wypuszczenia na wolność. O jego zatrzymaniu przez tureckich funkcjonariuszy i umieszczeniu w ośrodku przetrzymywania strona włoska dowiedziała się po ponad tygodniu, ponieważ dziennikarzowi nie pozwolono z nikim się kontaktować i odebrano mu telefon.

 

Alfano po rozmowie z szefem MSZ Turcji powiedział dziennikarzom, że otrzymał zapewnienie o "maksymalnym zaangażowaniu" rządu , aby "procedury jak najszybciej się zakończyły".

 

Wcześniej o uwolnienie Gabriele Del Grande MSZ Włoch zaapelował w wydanej nocie.

 

Również w środę do miejsca przetrzymywania dokumentalisty i obrońcy praw człowieka w mieście Mugla udała się włoska delegacja konsularna, ale odmówiono jej prawa spotkania się z zatrzymanym.

 

Dzień wcześniej, zapowiadając strajk głodowy, Del Grande wyjaśnił w rozmowie telefonicznej, że nie postawiono mu żadnych zarzutów, ale odebrano mu wszystkie jego rzeczy.

 

- Powód mojego aresztowania jest związany z moją pracą, o to mnie pytano w czasie przesłuchania. Mogłem skorzystać z telefonu dopiero po dniach protestu - oświadczył, cytowany przez włoskie media.