MSZ Chin: będziemy "w 100 proc." wdrażać sankcje wobec Korei Płn.

PAP/ ed
data07.08.2017 20:25

(fot. shutterstock.com)

Szef chińskiej dyplomacji Wang Yi zapewnił w poniedziałek, że Chiny będą "w 100 proc." wprowadzać w życie nowe sankcje nałożone na Koreę Północną przez Radę Bezpieczeństwa ONZ.

 

"Chiny w 100 proc., w pełni i ściśle będą stosować nową rezolucję" - oświadczył chiński minister spraw zagranicznych Wang Yi podczas regionalnego forum w stolicy Filipin, Manili.

 

Sankcje nie są rozwiązaniem na stałe

 

Chiny, które są największym partnerem handlowym Pjongjangu, już wcześniej komunikowały, że popierają pełne wdrożenie sankcji, podkreślając jednak, że sankcje nie są rozwiązaniem na stałe.

 

W sobotę Rada Bezpieczeństwa ONZ uchwaliła rezolucję nakładającą nowe sankcje na Koreę Północną w związku z niedawnymi próbami międzykontynentalnych pocisków balistycznych (ICBM), z których najnowsza odbyła się 28 lipca.

 

Czarna lista ONZ

 

Nowa rezolucja przewiduje ograniczenie dochodów KRLD z eksportu (3 mld USD rocznie) o jedną trzecią, a także zakaz zatrudniania nowych pracowników z Korei Północnej w innych krajach, zakładania nowych joint ventures z udziałem podmiotów północnokoreańskich i inwestowania w istniejące już spółki tego typu. Ponadto dziewięć osób i cztery podmioty z Korei Północnej umieszczono na czarnej liście ONZ, co oznacza nałożenie na nich zakazu podróżowania i zamrożenie ich aktywów na świecie.

 

W poniedziałek oficjalna północnokoreańska agencja prasowa KCNA poinformowała, że Korea Północna potępia te sankcje jako ograniczające suwerenność oraz zapowiada podjęcie w odwecie "słusznych działań".