Unia Europejska wysyła samoloty do walki z pożarami lasów we Włoszech

PAP/ ed
data08.08.2017 00:58

(fot. shutterstock.com)

Trzy samoloty zostały wysłane z Francji do Włoch do walki z pożarami lasów w ramach unijnego mechanizmu walk z klęskami żywiołowymi. Włochy, najbardziej dotknięty tą klęską kraj w Europie, zwróciły się do UE pomoc.

 

Komisja Europejska podała, że dodatkowo europejski system satelitarny Copernicus pomaga włoskim służbom w walce z pożarami.

 

Natychmiastowa pomoc od UE

 

"UE dostarczyła Włochom natychmiastową pomoc, gdy o tę pomoc poprosiły. Dziś nad terytorium Włoch będą operowały trzy samoloty z Francji. Wsparcie to odbywa się za pośrednictwem mechanizmu ochrony cywilnej UE i pokazuje jaką wartość ma europejski system reagowania na klęski żywiołowe" - powiedział komisarz ds. pomocy humanitarnej i zarządzania kryzysowego Christos Stylianides.

 

Włochy po raz drugi w tym roku skorzystały z unijnego mechanizmu w zakresie pożarów lasów. Koordynowane przez KE centrum reagowania w sytuacjach nadzwyczajnych, które działa 24-godziny na dobę, monitoruje sytuację we Włoszech i zagrożenie pożarowe lasów w Europie.

 

Najwięcej pożarów w Europie

 

Włoskie media podają, że tego lata w kraju odnotowano najwięcej pożarów w całej Europie, czyli 371; ogień strawił ponad 72 tys. hektarów. Włochy wyprzedzają w statystykach strat Portugalię, gdzie pożary objęło ponad 115 tys. hektarów.

 

W Hiszpanii odnotowano 43 pożary, a we Francji - 22.