Grybauskaite: Litwa i Polska mają współpracować jak równi partnerzy

PAP / pk
data08.08.2017 12:59

(fot. Claudio Divizia / Shutterstock.com)

Współpraca Litwy i Polski ma przebiegać na zasadach równego partnerstwa - oznajmiła prezydent Litwy Dalia Grybauskaite w reakcji na ujawnione rozmowy byłego szefa PKN Orlen Jacka Krawca z byłym szefem MSZ Radosławem Sikorskim o sprzedaży rafinerii w Możejkach.

 

- Współpraca bilateralna, niezależnie od wielkości państwa powinna być równoprawna - powiedziała prezydent Grybauskaite, którą we wtorek cytuje agencja BNS.

 

Prezydent wskazała, że Litwa w kontaktach z Polską "usiłuje zachować serdeczne i konstruktywne stosunki" i tego też oczekuje od Warszawy. - Żądania kupienia przyjaźni Litwy są nie do przyjęcia - dodała Grybauskaite.

 

Minister spraw zagranicznych Litwy Linas Linkeviczius we wtorkowym wywiadzie dla litewskiej rozgłośni Żiniu Radijas powiedział, że lekceważenie Litwy w ujawnionych nagraniach jest ostrzeżeniem dla innych polskich polityków.

 

- Ujawnione nagrania są poważnym ostrzeżeniem dla tych, którzy sądzą, że relacje pomiędzy państwami mogą być uzależnione od wielkości państwa - oświadczył Linkeviczius. Wskazał, że "smutne jest, iż ówczesne władze (Polski) i niektórzy przedstawiciele obecnych władz - nie chciałbym tego uogólniać - miały do Litwy nieszczery stosunek.

 

Linkeviczius, który jest szefem litewskiej dyplomacji drugą kadencję, przyznał, że przed kilkoma laty we współpracy z niektórymi polskimi politykami odczuwało się "podwójne dno i nieszczerość".

 

Media litewskie informując o ujawnionych rozmowach Jacka Krawca z Radosławem Sikorskim dotyczące sprzedaży rafinerii w Możejkach, koncentrują się na słowach byłego szefa MSZ: "Ja chcę wychować Litwinów, żeby zrozumieli, że sr**ie na Polskę nie jest za darmo".