Portugalia: legalizacja eutanazji najpóźniej w lipcu?

KAI / pch
data27.04.2018 21:33

(fot. rawpixel / unsplash)

Reprezentowane w portugalskim parlamencie partie lewicy - socjaliści (PS) oraz Blok Lewicy (BE) zaapelowały w piątek do prezydium Zgromadzenia Republiki do przeprowadzenia debaty nad projektami legalizacji eutanazji jeszcze w maju br. Jak poinformowały władze PS, dzięki szybszemu rozpoczęciu debaty możliwe jest przyjęcie ustawy o tzw. śmierci wspomaganej najpóźniej do lipca.

 

W ocenie komentatorów jednomyślność rządzących krajem socjalistów i popierających ich mniejszościowy rząd deputowanych Bloku Lewicy czyni bardzo prawdopodobnym przyjęcie prawa legalizującego w Portugalii eutanazję. Każde z tych ugrupowań wprowadziło już do parlamentu własny projekt ustawy o śmierci wspomaganej.

 

Ustawa o eutanazji jest krytykowana przez portugalskich biskupów, ugrupowania centro-prawicowe (PSD i CDS-PP), a także przez organizacje lekarzy i bioetyków katolickich.

 

12 kwietnia br. Portugalska Konferencja Episkopatu wezwała katolików do spokojnego udziału w debacie na temat planowanego przez lewicowe ugrupowania zalegalizowania eutanazji. Jak powiedział przewodniczący episkopatu kard. Manuel Clemente, Portugalia potrzebuje “spokojnego dialogu", który dotyka kwestii ludzkich.

 

Kardynał patriarcha Lizbony potwierdził też, że biskupi i Kościół będą bronili życia ludzkiego. Odnotował również, iż tzw. śmierć wspomagana “nie eliminuje bólu, ale likwiduje życie".