Egipt: w przeddzień ramadanu prezydent ułaskawił ponad 300 skazanych

PAP / jp
data16.05.2018 19:00

(fot. shutterstock.com)

Prezydent Egiptu Abd el-Fatah es-Sisi ułaskawił w środę, w przeddzień rozpoczęcia świętego miesiąca ramadan, 332 więźniów.

 

Większość z nich, jak zaznacza AP, to młode osoby, skazane w ostatnich latach za udział w nielegalnych protestach.

 

Władze w krajach muzułmańskich zgodnie z tradycją wypuszczają więźniów przez rozpoczęciem ramadanu na znak miłosierdzia. W tym roku ramadan rozpoczyna się w czwartek.

 

W transmitowanym w telewizji wystąpieniu Sisi powiadomił, że zarządził zakończenie wszystkich formalności w ciągu kilku godzin, by uwolnieni więźniowie mogli zjeść suhur - ostatni posiłek przed całodziennym postem - w swoich domach.

 

Prezydent Egiptu ma prawo do ułaskawienia osób, które zostały skazane i nie mogą odwoływać się od decyzji sądu. Jak zaznacza Reuters, Sisi zarządza ułaskawienie więźniów, przede wszystkim osób młodych i studentów, kilka razy do roku, najczęściej z okazji świąt.

 

Sisi jest u władzy od roku 2013, od czasu przewrotu wojskowego, który obalił islamistycznego prezydenta Mohammeda Mursiego; Sisi był wówczas ministrem obrony oraz naczelnym dowódcą egipskiej armii. Rok później zwyciężył w wyborach prezydenckich, uzyskując 96,9 proc. głosów. Od tego czasu egipskie władze stosują represje na szeroką skalę wobec swych przeciwników.