Donald Trump nominował gen. Austina Millera na szefa sił USA w Afganistanie

PAP/ed
data31.05.2018 10:25

(fot. PAP/EPA/MICHAEL REYNOLDS)

D. Trump nominował gen. Austina "Scotta" Millera na głównodowodzącego siłami USA w Afganistanie - poinformował Pentagon we wtorek.

 

Obecnie gen. Austin Miller jest szefem tajnego Połączonego Dowództwa Specjalnych Operacji z siedzibą w bazie w Forcie Bragg w Karolinie Płn.

 

W przypadku zatwierdzenia nominacji 57-letniego obecnie gen. Austina S. Millera na stanowisko dowódcy sił NATO w Afganistanie przez Senat, będzie on dziewiątym głównodowodzącym siłami amerykańskimi w Afganistanie podczas 17-letniego zaangażowania wojsk amerykańskich w tym kraju.

 

Kim jest Generał Austin Scott Miller?

 

Generał Austin Scott Miller, odznaczony za męstwo uczestnik wojen z Afganistanie i w Iraku oraz operacji w Somalii i w Bośni, jako dowódca liczących obecnie ok. 14 tys. wojsk amerykańskich w Afganistanie, zastąpi gen. Johna W. Nicholsona, który dowodził tymi siłami od 2016 r.

 

Gen. Miller będzie jednocześnie dowódcą misji wojsk NATO w Afganistanie prowadzonej pod kryptonimem "Operacja Resolute Support".

 

Celem "Operacji Resolute Support", która rozpoczęła się 1 stycznia 2015 r., po zakończeniu w 2014 r. operacji stabilizacyjnej ISAF, jest przygotowanie kadr do kierowania afgańskimi siłami bezpieczeństwa i instytucjami podległymi afgańskim ministerstwom Obrony Narodowej i Spraw Wewnętrznych.

 

W głównie doradczo - szkoleniowej misji "Resolute Support" bierze udział polski kontyngent wojskowy w liczbie ok. 200 osób.