Afganistan: Rada Ulemów: samobójcze ataki są zakazane

PAP / ms
data04.06.2018 11:37

(fot. PAP/EPA/JAWAD JALALI)

Rada Ulemów Afganistanu, czyli najwyższa władza religijna kraju, wydała w poniedziałek fatwę zakazującą ataków samobójczych.

 

Według muzułmańskich uczonych w zakresie prawa i teologii jest ona sprzeczna z prawem islamskim, szariatem.

 

Zgodnie ze stanowiskiem ulemów "niewinni afgańscy mężczyźni, kobiety oraz dzieci są ofiarami wojny".

 

Rada wezwała strony konfliktu w Afganistanie, zarówno siły rządowe jak i talibów oraz pozostałych walczących bojowników, do zawieszenia broni i negocjacji pokojowych.

 

Jak zaznacza Associated Press, to pierwszy przypadek, kiedy Rada Ulemów Afganistanu wystosowała taki apel.

 

Ulemowie poinformowali o nowym prawie na zebraniu w stołecznym Kabulu. Wzięło w nim udział blisko 2 tys. osób z całego Afganistanu.

 

W Afganistanie regularnie dochodzi do zamachów samobójczych. Przeprowadzają je najczęściej talibowie oraz bojownicy Państwa Islamskiego (IS), którzy kontrolują część terytorium państwa.

 

W związku z rozpoczęciem przez talibów wiosennej ofensywy w ostatnich miesiącach zintensyfikowały się walki w Afganistanie.

 

Przemoc w tym kraju nasiliła się, odkąd prezydent USA Donald Trump przedstawił w sierpniu 2017 roku bardziej agresywną strategię; dowodzone przez USA wojska przeprowadzają więcej ataków lotniczych, a talibowie odpowiadają zamachami bombowymi, zasadzkami i atakami na afgańskie siły bezpieczeństwa.